Nadmierna wilgotność w domu to poważny problem, który często lekceważymy. Bo pojawia się niepostrzeżenie, a potem jak już coś widzimy to trochę ignorujemy. A przecież wilgoć powoduje pleśń! A pleśń powoduje choroby! Zatem najlepiej, w miarę możliwości, zapobiegać niż leczyć. Niestety, najczęściej odkładamy problem nadmiernej wilgoci w czasie i reagujemy zbyt późno, gdy ta pleśń na ścianie już nam się pokaże. Jak w takim razie uniknąć zbyt dużej wilgoci w domu/mieszkaniu? O tym opowie nasz artykuł.
Dosłownie „fundamentalny” problem z domem
Przede wszystkim problem czasami leży w samej konstrukcji budynku. A dokładnie? Zbyt duża wilgoć to kłopot, który najczęściej utożsamiamy ze starymi budynkami, a jak się jednak okazuje, ten sam problem może dotyczyć świeżo wybudowanych domów. Wystarczy niewłaściwie wykonany dach czy zła izolacja.
Zalecamy więc, aby rezygnować z usług firm, które m.in.:
- mają złą opinię, popełniają znaczne błędy podczas wykonywania zlecenia,
- obsługują kilku klientów jednocześnie i nie dotrzymują terminów (nie negujemy budowlanych małych firm, ale ważna jest terminowość)
- starają się bardzo szybko skończyć zlecenie, nie mając do tego właściwych środków (np. ilość pracowników jest zbyt mała, aby właściwie wykonać zlecenie w takim czasie),
- realizują zlecenia “po łebkach”, są niedokładni.
Wszystko powyższe składa się na problem, który pokaże się dopiero po pewnym czasie, gdy już będziecie mieszkać w danym domu/mieszkaniu. I potem trzeba korygować czy nawet sądzić się z wykonawcą. Lepiej więc zawczasu korzystać ze sprawdzonych firm budowlanych.
Pomoże sprawna wentylacja
Wentylacja to kwestia, którą często lekceważymy, mówiąc, że to “tylko” wentylacja. Odpowiednio zaprojektowany system umożliwi jednak właściwą wymianę powietrza, usuwając nadmiar wilgoci. A to jest niezbędne!
Wentylację dzielimy na:
- grawitacyjną – samoistna wymiana powietrza, zależna od warunków atmosferycznych (np. nawiewniki ścienne, otwory w drzwiach łazienkowych); najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce,
- mechaniczną – wymiana powietrza poprzez podłączone do prądu wentylatory, których praca może być regulowana w zależności od aktualnych potrzeb.
Jak zapobiegać nadmiernej wilgotności w domu? Wietrzymy!
Niezbędne będzie także regularne, klasyczne wietrzenie pomieszczeń (w szczególności jeśli mamy w domu wentylację grawitacyjną, a temperatura na dworze przekracza kilkanaście stopni Celsjusza). Zamknięte szczelnie mieszkanie to idealny sposób na nadmierną wilgoć (para wodna jest wytwarzana m.in. podczas kąpieli, gotowania czy oddychania), a to z kolei prosta droga do pleśni na ścianach. Tego chcemy jednak uniknąć, prawda?
Usterki – nie warto ich odkładać na później
Ostatnim punktem w naszym zestawieniu jest naprawa wszelkiego rodzaju usterek, które są związane z nieprawidłowym obiegiem wody. Zaliczymy więc do tego m.in. uszkodzone rynny, dach czy instalacja wodno-kanalizacyjna. Jeśli wykryjemy problem, powinniśmy jak najszybciej go naprawić, aby uniknąć zawilgocenia ścian czy posadzki.
Do przyczyn nadmiernej wilgotności w domu możemy również zaliczyć brak ocieplenia ścian oraz błędy w montażu okien – ich złe osadzenie, brak izolacji termicznej wokół okien lub nieprawidłowe zamontowanie parapetów.
Podsumowanie. Jak zapobiegać nadmiernej wilgotności w domu?
Jak widać, na zbieranie się nadmiaru wilgoci wpływ może mieć wiele czynników – od nieprawidłowo wykonanej izolacji po brak należytej wentylacji pomieszczeń. Odpowiednio dbając o dom powinniśmy jednak uniknąć tych problemów i cieszyć się zdrowym, bezpiecznym miejscem do mieszkania przez wiele lat. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do korzystania z usług firmy Hydroblokada.