Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Nadmiar wilgoci w budynku to problem, który może narastać jeśli nic z tym nie zrobimy. To też prosta droga do chorób i złego samopoczucia na skutek powstawania pleśni czy grzybów. Szkodliwość tych mikroorganizmów jest niezaprzeczalna, ale czasami jednak lekceważona. Nie zaliczajcie się do grupy lekceważącej, walczcie z grzybami i pleśnią! Jednak nie powalczycie skutecznie bez pokonania nadmiernej wilgoci. Na to wszystko są domowe sposoby albo profesjonaliści.

Wentylacja sposobem na niższy poziom wilgotności?

Zanim zaczniemy nasze “pleśniowe śledztwo” na poważne, warto sprawdzić drożność wentylacji. Czasami to już rozwiązuje problem. Nasze sugestie? Dobrze było, gdyby wentylacja była doprowadzona do każdego pomieszczenia, które ma nieco wyższy poziom wilgoci niż reszta i nie ma okien (często np. łazienki i suszarnie nie mają okna – wilgoć czuje się tam jak “w domu”). Takie miejsca to więc większa wilgotność powietrza i większa ilość pary wodnej.

Wentylacyjne kratki powinny mieć zatem nie tylko odpowiednie umiejscowienie, ale i odpowiednią drożność. Musi zajść dobra wymiana powietrza zewnętrznego z wewnętrznym, a przeszkadza w tym sadza, inny brud, a nieraz nawet ptaki, które robią gniazda w przewodach wentylacyjnych.

Może czas zrobić coś z zaciekami?

Wyższy poziom wilgoci w mieszkaniu/domu może mieć też źródło w uszkodzonych rynnach, dziurawych dachach czy rurach instalacji wodno-kanalizacyjnej. Kojarzysz te brzydkie plamy na ścianach czy suficie? To znak, że coś jest nie tak. Można osuszyć ściany, ale to też jak leczenie objawów, a nie przyczyn. Zatem owszem, wysuszamy ściany, lecz też trzeba pozbyć się źródła zacieku.

Domowe sposoby na wilgoć w domu i w mieszkaniu

Czasem wystarczą podstawy jak regularne wietrzenie mieszkania czy domu. Pamiętajmy też o tym, aby temperatura w pokojach rzeczywiście była pokojowa (od 15 do 24 stopni Celsjusza). Pleśń bowiem lubi pomieszczenia niedogrzane i nagrzane zbyt mocno. A czego nie lubią grzyby? Słońca, zatem jeśli możemy go trochę wpuścić przez okno to róbmy to, wyjdzie nam na zdrowie. Czasami warto też co jakiś czas nieco przesunąć meble, aby ściany za nimi miały więcej właśnie światła czy powietrza.

Co jeszcze możemy zrobić by pozbyć się pleśni?

Grzyb można usunąć dość łatwo. Wystarczy woda z detergentem i szorstka gąbka. Zmywa się powierzchnię grzyba, czyścimy, a potem drapiemy tynk, którego potem pozbywamy się z domu. Dlaczego aż tak? Bo trzeba pozbyć się źródła grzyba, a nie tylko jego wierzchniej, widocznej warstwy. Nie chcemy przecież, aby usuwanie grzyba ze ścian było “syzyfową pracą”. Można też kupić specjalny środek chemiczny, aby dodatkowo ochronić dane miejsce i wytępić grzybnię – uwaga, po takim zabiegu pomieszczenie musi wietrzyć się przez około 2 godziny (ten środek źle wpływa na drogi oddechowe człowieka). Taki środek można kupić bez problemu w większych marketach budowlanych.

A może wzywamy profesjonalistów?

Właśnie. Zamiast męczyć się i nie być pewnym efektu, można wezwać profesjonalistów, czyli firmę Hydroblokada. Proponujemy specjalistyczne usługi usuwania oraz zabezpieczenia domów/mieszkań przed nadmierną wilgocią. Specjalizujemy się w temacie osuszania, a także działamy ze skutkami zalań. Można wybierać u nas między osuszaniem kondensacyjnym, iniekcją krystaliczną i iniekcją krystalizującą. Nie tylko poradzimy sobie z Twoją wilgocią w domu, ale też zapobiegniemy powstawaniu grzybów w przyszłości. Chcemy, aby żyło Ci się lepiej, a domowe sposoby na wilgoć mogą Ci nie wystarczyć… Co więc wybierzesz?

Zobacz też

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

W budynku mokre mogą być nie tylko ściany. Bardzo często zdarza się, że wilgoć znajduje się również w podłodze. Taki stan rzeczy może skutkować nie tylko pojawieniem się groźniej pleśni czy grzybów, ale również problemami z ogrzaniem mieszkania lub uszkodzeniem mebli...

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – co może być przyczyną jej powstawania? Jak usunąć pleśń przy oknie? Jednym z głównych błędów podczas budowy domu jest stosowanie hermetycznych okien bez odpowiedniej wentylacji, które w przyszłości prowadzą do wzrostu pleśni w mieszkaniu. Pleśń...

Dlaczego pojawia się woda w ścianie i jak znaleźć przeciek?

Dlaczego pojawia się woda w ścianie i jak znaleźć przeciek?

Wilgoć w domu to zmora wielu właścicieli mieszkań w starym budownictwie. Mimo usilnej walki, problem mokrych ścian nieustannie do nich powraca. Jeżeli robisz wszystko w celu osuszania ściany, a ona nadal jest mokra, warto sprawdzić, czy w zawilgoconej ścianie/podłodze...