Przygotowanie mieszkania do sprzedaży lub wynajmu

Decydując się na sprzedaż lub wynajęcie mieszkania, warto pomyśleć o zwiększeniu jego atrakcyjności. Dzięki temu istnieje większa szansa, że w krótkim czasie uda się znaleźć nowych lokatorów. Druga sprawa – im ładniejsze mieszkanie, tym wyższa stawka. Na co w takim razie zwrócić uwagę?

 

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży lub wynajmu – podstawowe zasady

 

Popatrz na to z perspektywy klienta. Jakie mieszkanie wolałbyś kupić – stare i brudne czy nowe i schludne? Postaraj się, aby lokal wyglądał jak najlepiej. Po pierwsze, napraw wszystkie usterki. Co z tego, że mieszkanie prezentuje się świetnie, jeśli z pod umywalki kapie woda, a drzwi do sypialni się nie zamykają. Po drugie, dokładnie posprzątaj pomieszczenia. Pozbądź się wszelkich plam, zacieków czy rdzy na balustradzie balkonu.

Warto pomyśleć także o odmalowaniu ścian. Jest to w szczególności ważne, jeśli ściany są już brudne – ponowne malowanie nada mieszkaniu świeżego wyglądu. Jeśli dysponujesz większymi środkami finansowymi, dobrym rozwiązaniem będzie również wymiana mebli czy sprzętu – zdecydowanie zwiększy to wartość lokalu.

W tym miejscu warto wspomnieć także czym jest home staging. Polega on na kompleksowym przygotowaniu mieszkania do sprzedaży. Do home stagingu nie potrzeba dużych nakładów finansowych – wystarczy posprzątać i odnowić mieszkanie, a następnie postawić na dodatki: świece, poduszki lub dekoracje na balkonie. Jednocześnie należy pamiętać o usunięciu wszelkich personalnych “pozostałości” po poprzednich lokatorach: zdjęć, ubrań czy pamiątek.

 

Przygotowanie mieszkania do sprzedaży lub wynajmu – o czym muszę pamiętać?

 

Warto jednak pamiętać, że mieszkanie musi być także bezpieczne. Miej na uwadze, że jeśli warunki mieszkalne będą zagrażały zdrowiu lub życiu nowych mieszkańców, wynajmujący mają prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym. W przypadku, gdy stan mieszkania negatywnie wpłynie na ich zdrowie, mogą także złożyć pozew o odszkodowanie. Niezwykle ważne jest więc, by pozbyć się z lokalu wszelkiej wilgoci, a w szczególności grzybów i pleśni.

Drugą sprawą, która może zniechęcić potencjalnych kupców jest zapach. Jeśli miałeś w zwyczaju palenie papierosów w pokojach, mieszkał z Tobą pies albo lokal był kiedyś zalany, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem ozonowania. Proces ten nie tylko pozwala pozbyć się wszelkich zapachów, ale także dezynfekuje pomieszczenia, zabijając wszelkie szkodliwe zarodniki i alergeny.

Przygotowując mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu, najlepiej zająć się tym kompleksowo – od zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa nowym lokatorom po zwiększenie atrakcyjności pomieszczeń. W ten sposób o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć nowych nabywców za znacznie wyższą cenę.

Zobacz też

Rybiki – Twoi nieproszeni goście

W nocy budzi Cię potrzeba. Z półprzymkniętymi oczami kroczysz do łazienki. Włączasz światło, a tu... koszmar! Mimo, że nie śpisz. Po podłodze pełza stado dziwnych robaczków. Srebrne, choć nie zrobione ze srebra. To rybiki, które uwielbiają ciemne miejsca i wilgoć....

Choinka w domu a wilgoć – co to ma wspólnego?

Grudzień oczywiście oznacza święta Bożego Narodzenia! Zatem i my chcemy dotknąć tematu tego niesamowitego czasu (oczywiście na swój sposób). Choinka, symbol świąt, który jest nawet bardziej uniwersalny niż np. Święty Mikołaj. Ale co ma choinka do wilgoci w domu?...

Diagnostyka termowizyjna – natura w parze z technologią

Termowizja, w dużym skrócie, to spojrzenie na dany budynek pod kątem jego ciepła. Należy pamiętać, że każdy obiekt mający temperaturę wyższą od zera bezwzględnego wydziela promieniowanie. To promieniowanie jest odbierane i analizowane przez kamerę termowizyjną....