Podpiwniczenie bez wentylacji – czym grozi?

Na domy z podpiwniczeniem decydujemy się coraz rzadziej. Można powiedzieć, że tego typu obiekty „wychodzą z mody”. Z drugiej jednak strony, jeśli już wybierzemy dom z podpiwniczeniem, to bardzo często okazuje się, że pomysłów na jego zagospodarowanie mamy o wiele więcej. Tzw. piwnica kojarzy nam się z miejscem na standardową kotłownię, przechowalnię warzyw, rowerów, słoików czy tych wszystkich innych przedmiotów, na które nie masz miejsca w domu. Ale przecież piwnica ma więcej możliwości!

Co konkretnie mamy na myśli?

Piwnica coraz częściej służy nam na przykład za siłownię, pracownię artystyczną, saunę, a nawet łazienkę. W związku z tym spędzamy w takiej „piwnicy” zdecydowanie więcej czasu, niż kilka lat temu w „klasycznej piwnicy ze słoikami i ziemniakami”. Dlatego też na wentylację podpiwniczenia musimy zwrócić szczególną uwagę.

Skąd biorą się problemy z wentylacją w domu?

Budujemy coraz więcej i lepiej. Znamy też coraz to nowsze technologie i najwyższej wysokiej jakości produkty. Dlaczego więc problem z wentylacją nadal istnieje i jest tak powszechny? Otóż bardzo duży nacisk kładziemy na dążenie do maksymalnego obniżenia zapotrzebowania energetycznego budynku. Ma być oszczędnie, ekologicznie i ciepło. Dlatego uszczelniamy okna, ściany, drzwi, zatykamy kratki. A to najprostsza droga do tragedii!

Niebezpieczna wygoda, groźna próba oszczędności

Daleko szukać tragedii nie musimy. Co roku, zimą, na skutek nieprawidłowej wentylacji umiera MNÓSTWO osób. I to najczęściej podczas kąpieli. We własnym domu, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. A to nie jedyne skutki złego wentylowania pomieszczeń. O koniecznym, prawidłowym przepływie powietrza w domu pisaliśmy już wielokrotnie i jeszcze nieraz napiszemy. Podawaliśmy korzyści płynące z prawidłowej wentylacji, opisywaliśmy zagrożenia wynikające z zaniedbań lub błędów konstrukcyjnych, bo o tym nigdy nie można zapominać. Konieczność przeprowadzenia prawidłowej wentylacji dotyczy również, a może przede wszystkim podpiwniczenia, gdzie z brakiem wentylacji spotykamy się stosunkowo często. Bo to „tylko piwnica”, tak mawiają ludzie.

Jaki rodzaj wentylacji jest najlepszy?

Najpopularniejszy jest system wentylacji grawitacyjnej. Dzięki różnicy ciśnień powietrze zostaje doprowadzone do domu. Zastosowane kratki wentylacyjne, kominy wyprowadzone ponad dach, a także odpowiednio nieszczelne okna i drzwi gwarantują dobrą wentylację. W przypadku piwnicy z oknami, można powiedzieć, że to nam wystarczy. Jeżeli mamy piwnicę bez okien mamy nieco utrudnioną sytuację. Jednak dysponując dobrym projektem również moglibyśmy się pokusić o wentylację grawitacyjną. Ale nie tylko. W tym przypadku możemy wybrać system mechaniczny, który będzie precyzyjnie kontrolował ilość powietrza dostarczanego do wewnątrz i  odprowadzanego na zewnątrz.

Czym grozi brak wentylacji?

Możemy wyliczać, bo jest naprawdę co! Brak dobrej wentylacji to:
– powstawanie grzybów i pleśni, które pojawiają się na skutek niewymienianego, zastałego, domowego powietrza
– zaparowanie szyb
– skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian
– pęcznienie drewnianych podłóg i mebli
– zwiększenie ilości dwutlenku węgla, co powoduje obniżenie komfortu klimatycznego pomieszczeń
– nadmiar szkodliwych substancji w powietrzu, takich jak zanieczyszczenia pyłowe, chemiczne i biologiczne
– pojawienie się brzydkiego zapachu, tzw. ”stęchlizny”
– uszkodzenia konstrukcyjne budynku
– problemy zdrowotne (zmęczenie, zawroty głowy, podrażnienie gardła, ataki duszności, reakcje skórne, omdlenia).

Sporo tych zagrożeń, prawda?

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z pomiaru.
Pomiar pokazuje całkowity brak przepływu powietrza w części podpiwniczenia budynku,
co uniemożliwia prawidłowe jego osychanie. Widzisz też zdjęcie z pomiaru zawilgocenia powietrza oraz temperatury w podpiwniczeniu bez wentylacji. Pamiętaj, prawidłowa cyrkulacja powietrza jest niezbędna do prawidłowego schnięcia po wykonaniu izolacji!

Zobacz też

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

W budynku mokre mogą być nie tylko ściany. Bardzo często zdarza się, że wilgoć znajduje się również w podłodze. Taki stan rzeczy może skutkować nie tylko pojawieniem się groźniej pleśni czy grzybów, ale również problemami z ogrzaniem mieszkania lub uszkodzeniem mebli...

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – co może być przyczyną jej powstawania? Jak usunąć pleśń przy oknie? Jednym z głównych błędów podczas budowy domu jest stosowanie hermetycznych okien bez odpowiedniej wentylacji, które w przyszłości prowadzą do wzrostu pleśni w mieszkaniu. Pleśń...

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Nadmiar wilgoci w budynku to problem, który może narastać jeśli nic z tym nie zrobimy. To też prosta droga do chorób i złego samopoczucia na skutek powstawania pleśni czy grzybów. Szkodliwość tych mikroorganizmów jest niezaprzeczalna, ale czasami jednak lekceważona....