Pleśń przy oknach – co może być przyczyną jej powstawania? Jak usunąć pleśń przy oknie? Jednym z głównych błędów podczas budowy domu jest stosowanie hermetycznych okien bez odpowiedniej wentylacji, które w przyszłości prowadzą do wzrostu pleśni w mieszkaniu. Pleśń pokrywająca ściany powoduje przewlekłe choroby układu oddechowego, m.in. astmę, a jej pozbycie jest niestety nieprzyjemną procedurą, skomplikowaną i kosztowną. Co zrobić, gdy pleśń na oknie już się pojawiła?
Pleśń przy oknach – problem z wentylacją
Powodów powstawania pleśni w mieszkaniu jest sporo, jednakże jeśli pojawia się ona tylko tuż przy oknach, wówczas warto dokładnie sprawdzić system wentylacji w pomieszczeniu. Zbyt duża bądź niewielka wilgotność, niska temperatura, a do tego nieprawidłowa wentylacja, która niestety nie gwarantuje odpowiedniej cyrkulacji powietrza, to najczęstsze powody powstawania pleśni przy oknie.
W przypadku, jeśli specjalista stwierdzi, że rzeczywiście za powstawanie pleśni jest odpowiedzialna wentylacja, wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się montaż specjalnej turbiny. Co w momencie, kiedy w pomieszczeniach przeważa nieodpowiednia wilgotność? Wówczas można zastanowić się na rozszczelnieniem okien.
Najczęściej występującą formą pleśni, która pokrywa ściany oraz obrzeża okien, jest ta w kolorze czarnym.
Jeśli chodzi o rodzaje grzybów, które uwielbiają zajmować zbocza i ściany, jest ich bardzo dużo, jednak najłatwiej rośnie, co oznacza, że jest to najczęstsza forma grzyba, tworząca czarny osad na dotkniętej powierzchni.
Bez zrozumienia przyczyn pojawienia się pleśni przy ścianie, praktycznie niemożliwe jest pokonanie tego nieprzyjemnego i szkodliwego zjawiska w domu. Bezskuteczne mogą się okazać wszelkie produkty dostępne na rynku, które działają tylko z zewnątrz. Szczególnie wrażliwe na występowanie pleśni przy oknach są kuchnie i łazienki wyposażone w plastikowe okna, czyli miejsca, w których nieuchronnie występuje wysoka wilgotność. Jednak zbyt mały dopływ świeżego powietrza może prowadzić do rozwoju grzybów w innych obszarach.
Przyczyną zwiększonej wilgotności w domu może być:
- wilgoć pozostała po procesie budowy;
- powstawanie pary wodnej w miejscach szczególnie narażonych na dużą wilgotność (kuchnia, łazienka);
- wilgoć produkowana przez ludzi i zwierzęta, roślinność.
Optymalna wartość wilgotności względnej w temperaturze 20 ° C powinna wynosić 50%. Dlatego nie zapominaj o systematycznej i właściwej wentylacji pomieszczeń i innych pomieszczeń w domu. W przeciwnym razie niedostateczna wymiana powietrza, do której dochodzi nadmierna wilgoć, może bardzo szybko doprowadzić do namnażania się pleśni na zboczach ścian lub okien. Należy zauważyć, że zwiększona wilgotność nie jest jedynym powodem, który może prowadzić do pojawienia się szkodliwego pleśni w domu z plastikowymi oknami.
Niewłaściwa izolacja domu = pleśń przy ścianach
Izolacja ma na celu poprawę stanu budynku i komfortu życia oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania i eksploatacji. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy przede wszystkim podjąć rozsądne decyzje przed montażem okien plastikowych, szczególnie w starym budownictwie.
Masowe zastąpienie starych okien nowymi plastikowymi oknami przez mieszkańców budynków mieszkalnych w niektórych przypadkach może przyczynić się do zniszczenia budynku i pogorszenia warunków życia w mieszkaniu. Izolacja ścian zewnętrznych budynku bez kompleksowej wymiany okien może mieć następujące konsekwencje:
- powstawanie mostków termicznych w obszarze połączeń okien ze ścianą (zwiększona utrata ciepła), co zwiększa potrzebę izolacji tych elementów;
- wzrost pleśni wokół okien.
Przyczyną pleśni przy ścianach okien może być również niewłaściwie wykonana izolacja, na przykład na dachu. Inną opcją jest niewłaściwe wykonanie ścian izolacyjnych. W tym ostatnim przypadku powstają tak zwane mostki termiczne, w wyniku których woda może kondensować się na zimnych elementach ściennych. Również wybór okien z tworzywa sztucznego o niezadowalających właściwościach termoizolacyjnych może spowodować pojawienie się pleśni przy oknach.