Osuszanie fundamentów

Kupując lub remontując stary dom, pierwszym elementem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę jest stopień jego zawilgocenia. Jeśli na murach pojawiają się wykwity pleśni, a ściany są w dotyku zimne i mokre może to oznaczać, że pierwsze co powinniśmy zrobić to osuszyć fundamenty.

Czemu osuszanie fundamentów jest ważne?

W zdrowym domu zdrowi mieszkańcy, można by rzecz, parafrazując pewne znane powiedzenie. Suchy dom to brak pleśni, grzybów i innych niebezpiecznych patogenów roznoszących się w powietrzu. Wilgoć w domu to jednak nie tylko i wyłącznie problem zdrowotny. Mokre ściany są gorszymi izolatorami, przez co ogrzanie budynku zimą nastręcza wielu problemów. Ponadto, w przypadku wilgotnych ścian większość remontów praktycznie mija się z celem. Nowe tynki czy tapety prędzej czy później zastaną bowiem zniszczone przez wilgoć. Podobnie ma się sprawa z panelami, parkietem czy meblami dotykającymi bezpośrednio mokrych ścian. Wreszcie swoje robi też nieprzyjemny zapach stęchlizny, odrzucający i powodujący bóle głowy. Wszystko to sprawia, że jeśli gdziekolwiek w naszym domu znaleźliśmy symptomy zawilgocenia, powinniśmy skontaktować się z ekspertami od osuszania fundamentów, jak i całych budynków.

Osuszanie fundamentów metody

Kontakt z ekspertami pozwoli poznać nie tylko stopień zawilgocenia, ale również rozwiązać przyczynę takiego stanu rzeczy. Często bywa bowiem tak, że sucha latem piwnica na wiosnę potrafi zamienić się w „kryty basen” lub też, niczym w jaskimi przez cały rok panuje w niej ten sam stopień wilgotności.  Wszystko dlatego, że istnieje wiele powodów zawilgocenia fundamentów. Najłatwiej podzielić je na zewnętrze, do których zalicza się np. podtopienia czy wysoki poziom wód gruntowych, jak i wewnętrzne wynikające np. ze zbyt rzadkiego wietrzenia lub nadmiernego wprowadzania wilgoci do piwnicy (np. z praniem).

Ustalenie przyczyny jest bardzo ważne, z racji tego, iż zwykle to ona determinuje sposób osuszania fundamentów.

Osuszanie absorpcyjne i kondensacyjne
W sytuacji, w której zawilgocenie fundamentów, ścian w piwnicy, wynika z wilgoci wewnętrznej, a sama izolacja murów zewnętrznych stoi na wysokim poziomie, warto wykorzystać metodę kondensacyjną lub absorpcyjną usuwania wilgoci. Dzięki niej w nieinwazyjny sposób szybko i łatwo pozbędziemy się zawilgoceń powstałych przez suszone w piwnicy pranie lub długo nieotwierane okna.

Izolacja mechaniczna

W przypadku, gdy powodem zawilgocenia są uszkodzenia izolacji lub jej brak, należy rozważyć bardziej zaawansowane metody i obszary działania. Pierwszym z nich jest odsłonięcie fundamentów i wykonanie nowej izolacji. Jest to dość popularne, ale bardzo inwazyjne działanie, skutkujące potężnym wykopem dookoła budynku i ułożeniu nowej izolacji przeciwwilgociowej i przeciw wodnej usytuowanej na zewnętrznych ścianach budynku. Działanie to wymaga oprócz odkopania fundamentu, jeszcze jego oczyszczenia i osuszenia. Po tych czynnościach można umieścić na fundamencie papę termozgrzewalną lub maty bitumiczne. Gdy mamy zaś już odsłonięty fundament, warto rozważyć od razu położenie izolacji termicznej w postaci grubej warstwy styropianu i przykrycia jej folią kubełkową.

Cała procedura, w zależności, między innymi od warunków atmosferycznych, może potrwać od kilku do kilkunastu dni.

Osuszanie fundamentów metodą iniekcji krystalicznej

Opisana powyżej metoda ma jednak kilka minusów. Po pierwsze, nie można jej zastosować wszędzie. Wystarczy, że ściany naszego domu stykają się z chodnikiem, by wykonanie w tamtym miejscu wykopu odsłaniającego fundament wymagało od nas dość dużej „papierologi”, podobnie ma się sprawa w momencie, gdy istnieje ryzyko uszkodzenia fundamentu.

Dlatego stale rosnącą popularnością cieszy się metoda iniekcji krystalicznej. Sposób ten polega na wykonaniu siatki wierceń na ścianach w piwnicy i wpuszczeniu w niej mieszanki hydrofobowej, która wnikając w mikroszczeliny muru uszczelnia go, powodując, iż sama ściana staje się izolatorem. Przy wykonywaniu tego typu zabiegu osuszania fundamentów, dość często skuwa się też tynki i na ich miejsce kładzie specjalne odmiany renowacyjne. Te specjalne tynki cechują się dużo większą oddychalnością i porowatością, dzięki czemu w przyszłości łatwiej będą odprowadzać ewentualną wilgoć powstałą np. przy suszeniu prania.

Podcięcie fundamentów

Jeśli nasz budynek nie ma piwnicy, a tylko wkopane w ziemie fundamenty możemy zastosować dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to opisana już iniekcja krystaliczna, dzięki której tworzymy poziomą granicę hydrofobową. Drugą „brutalniejszą” metodą jest podcięcie murów. Sposób ten polega na zrobieniu poziomego wcięcia przez całą szerokość ściany i włożeniu do mechanicznej izolacji w postaci mat gumowych czy pasów metalu, tworzywa sztucznego. Metoda ta jest skuteczna, ale ze względu na swoją inwazyjność nie może być tak szeroko stosowana, jak osuszanie metodą iniekcji.

Zobacz też

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

W budynku mokre mogą być nie tylko ściany. Bardzo często zdarza się, że wilgoć znajduje się również w podłodze. Taki stan rzeczy może skutkować nie tylko pojawieniem się groźniej pleśni czy grzybów, ale również problemami z ogrzaniem mieszkania lub uszkodzeniem mebli...

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – co może być przyczyną jej powstawania? Jak usunąć pleśń przy oknie? Jednym z głównych błędów podczas budowy domu jest stosowanie hermetycznych okien bez odpowiedniej wentylacji, które w przyszłości prowadzą do wzrostu pleśni w mieszkaniu. Pleśń...

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Nadmiar wilgoci w budynku to problem, który może narastać jeśli nic z tym nie zrobimy. To też prosta droga do chorób i złego samopoczucia na skutek powstawania pleśni czy grzybów. Szkodliwość tych mikroorganizmów jest niezaprzeczalna, ale czasami jednak lekceważona....