Jednymi z najczęściej występujących powodów zalania ścian budynku są awarie sieci wodno-kanalizacyjnych, nieszczelności wynikające ze złej hydroizolacji dachu, zalania przez sąsiadów, lub niedrożności rynien. Mokre ściany nie prezentują się atrakcyjnie i niestety mogą prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Dlatego po wystąpieniu awarii nie należy czekać na rozwój sytuacji, ale jak najszybciej zacząć działać. Osuszanie po zalaniu przeprowadzone w odpowiednim czasie pozwoli uniknąć niepotrzebnych szkód.
Pytanie brzmi, jak osuszyć ścianę skutecznie i niedrogo?
Metod osuszania jest kilka, dlatego przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę przyczynę, obszar zalania, porę roku i oczywiście osuszanie ścian po zalaniu cennik. Zawsze warto zadzwonić do nas – podpowiemy i pomożemy.
Jak osuszyć ścianę?
Konsekwencją zalania ścian jest nie tylko pojawienie się nieprzyjemnego zacieku na ścianie, ale również przykry zapach, zwiększona wilgotność w domu oraz ryzyko pojawienia się problemów zdrowotnych.
Poszukaj przyczyny.
Gdy sąsiadowi przydarzyło się zalać nasze mieszkanie, bądź w wyniku awarii wodociągowej czy kanalizacyjnej nastąpiło zalanie ścian, trzeba jak najszybciej osuszyć mury. Jeśli zalanie miało miejsce latem, kiedy na dworze jest naprawdę ciepło i sucho, wówczas należy jak najszybciej otworzyć drzwi i okna na oścież. To znacznie wspomoże osuszanie mieszkania po zalaniu.
Usunięcie samych skutków zalania to jedno, warto pamiętać o usunięciu jego przyczyny. Jeśli tego nie zrobimy, to problem będzie się powtarzał a osuszanie po zalaniu będziemy wykonywać systematycznie co jakiś czas. Ze szkodą dla naszego zdrowia i konstrukcji budynku.
A co w przypadku, gdy na zewnątrz dominują prawdziwie niskie temperatury? Wówczas za osuszanie mieszkania po zalaniu warto wziąć się z rozwagą – pozostawienie go, aby wyschło naturalnie może trwać nawet kilka miesięcy. Czy można ogrzewać? Samo ogrzewanie pomieszczeń, w przypadku zalania ścian, może i przyspieszy ich osuszenie, jednakże efekty tego nie będą współmierne do kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w późniejszym okresie.
Jak więc najlepiej przeprowadzić osuszanie ścian po zalaniu?
Przede wszystkim tu warto zastosować specjalne urządzenia, zwane osuszaczami. Można je kupić, a można także wynająć w naszej firmie Hydroblokada. Jeśli zalanie miało miejsce poza sezonem letnim, jesienią bądź zimą, wówczas należy się pospieszyć. Nasiąknięte wodą ściany nie nadają się do malowania, naprawy tynków, nawet mogą stanowić problem podczas układania podłóg. Ponadto ściany po zalaniu sprawiają, że budynek traci swoje właściwości termoizolacyjne, co z kolei przekłada się na większe zużycie materiałów grzewczych. Tym samym, wzrastają koszty ogrzewania.
Jak wygląda cenowo osuszanie ścian po zalaniu? Cennik zależny jest od kilku czynników, najlepiej do nas zadzwonić i umówić się na wycenę. Orientacyjne koszty możemy podać telefonicznie.
Osuszanie ścian po zalaniu
Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy można i jak osuszyc ściany samodzielnie?
Do osuszania murów po zalaniu stosuje się osuszacze, które działają bardzo podobnie, jak inne urządzenia – lodówki. W przypadku niewielkiego zalania, można wynająć osuszacz i przeprowadzić suszenie ścian samemu. Osuszacze pochłaniają więc wilgoć ze ścian, by potem skroplić wodę do specjalnego zbiornika bądź (w zależności od osuszacza), wydmuchać powstałą parę wodną na zewnątrz, używając do tego pionu wentylacyjnego.
Jak osuszyć ścianę? Należy wybrać odpowiedni osuszacz do ścian.
Wybór nie jest prosty, dlatego należy skupić uwagę głównie na mocy urządzenia, którą dopasowuje się do: stopnia zalania, grubości, rodzaju ścian, pory roku, w jakiej miało miejsce zalanie oraz do wielkości pomieszczenia.
Osuszanie ścian po zalaniu to nie tylko likwidacja nieprzyjemnego zacieku na ścianie, to przede wszystkim usuwanie wilgoci z wnętrza ścian. Proces ten ma niebagatelne znaczenie dla konstrukcji budynku oraz dla komfortu jego późniejszego użytkowania.
W trakcie wyboru tego odpowiedniego osuszacza, warto także skupić się na higrostacie – wiele urządzeń posiada wbudowany kontroler wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki niemu możemy monitorować poziom wilgotności powietrza – jeśli będzie on gwałtownie spadał, może przyczynić się do zniszczenia niektórych elementów w mieszkaniu/domu, zwłaszcza tych wykonanych z drewna, np. okien.
Jak osuszyc ściany skutecznie?
Profesjonalne urządzenia osuszające ściany po zalaniu to zwykle wydatek kilkuset złotych, pod warunkiem, że decydujemy się na wynajem. W przypadku zakupu na użytek własny, wówczas należy się liczyć z wydatkiem minimum kilka tysięcy złotych. Jeśli więc osuszanie po zalaniu jest jednorazową sytuacją, wówczas lepiej pokusić się o wynajem osuszacza.
W przypadku natomiast, jeśli zalanie było naprawdę spore i możemy spodziewać się wielu strat, wówczas najlepiej jest zlecić osuszenie po zalaniu fachowcom.
Wiemy, że osuszanie mieszkania po zalaniu to nie jest drobny wydatek, dlatego jeśli zalanie miało miejsce nie z Twojej winy bądź był to przypadek losowy, możesz ubiegać się o zwrot kosztów od ubezpieczyciela.
Odszkodowanie za zalane mieszkanie
Zalanie mieszkania to jedna z najczęściej występujących szkód, o jaką mogą starać się właściciele mający ubezpieczony dom/mieszkanie. Bardzo często dochodzi do zalań mieszkania w wyniku urządzeń, które nie są przecież niezawodne. Mianowicie, pralki, wirówki czy zmywarki, potrafią również spłatać figla. Nie dość, że nasze mieszkanie jest całe zalane, to jeszcze woda przecieka do sąsiada. Podobnie jak u nas, jak i u niego, należy szybko zareagować i odnowić uszkodzone struktury tynku, a także je osuszyć.
W celu osuszenia budynku, ścian po zalaniu, zapraszamy do kontaktowania się z naszą firmą Hydroblokada!
Jeśli interesuje Państwa osuszanie ścian po zalaniu cennik lub chcą się Państwo dowiedzieć, jak osuszyc ściany – prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.