Jeśli kiedyś zastanawialiście się, jak wygląda cały proces związany z osuszaniem i rewitalizacją zawilgoconych ścian w domu, te 10 punktów powinno wyjaśnić Wam ten temat.
1. Rozpoznanie problemu
Jeśli w naszym domu zaczyna się pojawiać pleśń, grzyb lub brudne wykwity na ścianach może to oznaczać, że w pomieszczeniu panuje zbyt duży poziom wilgoci. W takiej sytuacji, powinniśmy się dokładnie przyjrzeć murom w naszym domu. Jeśli mieszkamy w starym budynku, może się okazać, że na skutek zniszczenia izolacji, woda zaczyna wsiąkać w ściany. Problem ten może również pojawiać się w nowym budownictwie. Tam jednak jest on częściej związany z błędami konstrukcyjnymi.
Jeśli więc mamy podejrzenia, że wilgoć przedostaje się do naszych ścian, warto sprowadzić na konsultacje specjalistów od osuszania budynków.
2. Analiza stanu faktycznego – czy dom jest zawilgocony?
Specjalistyczne firmy zajmujące się osuszaniem budynku, dokonają odpowiedniego rozpoznania w sytuacji. Dzięki wykorzystaniu wilgotnościomierzy, termowizji, przeanalizują strukturę budynku i jasno określą, czy powodem zawilgocenia jest niewłaściwa wentylacja, zasysanie wody z gruntu lub też nieszczelna instalacja wodnosanitarna umieszczona w ścianach. Wieloletnie doświadczenie ekspertów naszej firmy Hydroblokada zaowocuje jasną i klarowną diagnozą oraz kosztorysem działania.
3. Wybór odpowiedniej metody osuszania budynków
Jeśli problem wilgotnych murów w naszym domu jest spowodowany podciąganiem wody z gruntu, najczęściej wykonuje się podcinanie lub metodę iniekcji krystalicznej.
Pierwszy sposób polega na fizycznym przecięciu ściany i umieszczeniu w niej materiału nieprzepuszczalnego. Metoda takiego osuszania jest skuteczna, ale wyjątkowo inwazyjna, hałaśliwa i brudna. Ponadto, z racji naruszenia struktury ściany, nie może być stosowana przy delikatnych murach i zabytkach.
Metoda iniekcji krystalicznej jest równie skuteczna jak opisany powyżej sposób, jednak dużo mniej inwazyjna. Polega ona na wykonaniu szeregu niewielkich odwiertów w murze, do których następnie wstrzykiwana jest mieszanka iniekcyjna, która wnikając w pory ściany tworzy warstwę nieprzesiąkalną. Sposób ten nadaje się nawet do zabytkowych budowli.
4. Przygotowanie do pracy
Wybierając metodę iniekcji krystalicznej, nie musimy przedsięwziąć zbyt dużych przygotowań. Hydroblokada przygotowuje projekt iniekcji obliczając, z jaką gęstością i na jakiej wysokości powinny być wykonane odwierty. Ich ilość zależy w dużej mierze od miejsca i tego, czy chcemy wykonać tylko linię izolacji np. parteru, czy też chcemy zaizolować całą powierzchnię ściany. Mając te dane, specjaliści nanoszą siatkę otworów na mur.
5. Odwierty pod iniekcję krystaliczną
Gdy siatka odwiertów została już obliczona, specjaliści przystępują do wykonywania otworów. Dzięki wykorzystaniu mocnych wiertarek udarowych, siatka ta tworzona jest szybko i bez zbędnego bałaganu.
W tym przypadku warto zauważyć, że w sytuacji mocno zawilgoconych ścian, proponujemy naszym klientom również fizyczne usunięcie zawilgoconych tynków, by szybko pozbyć się niepotrzebnych ilości wody.
6. Wstrzykiwanie mieszanki iniekcyjnej
Do przygotowanych odwiertów wstrzykiwana jest mieszanka iniekcyjna, której skład i ilość zostały specjalnie dostosowane do struktury ściany. Środek ten rozchodząc się w murze tworzy specjalną hydrofobową warstwę, która zabezpieczy mur na dziesiątki lat.
7. Tynkowanie
Po wstrzyknięciu i wchłonięciu mieszanki iniekcyjnej tynkujemy ścianę, by ukryć odwierty. Na tym etapie proponujemy też, jeśli wymaga tego sytuacja, otynkowanie ściany specjalnym tynkiem renowacyjnym. Wykończenie to, dzięki dużo większej porowatości, pozwala łatwo odprowadzić ze ściany resztki wilgoci oraz utrzymuje sole wewnątrz swojej struktury, nie powodując brzydkich wykwitów.
8. Osuszanie kondensacyjne i absorpcyjne
Jeśli pomieszczenie jest wyjątkowo mocno zawilgocone, po odcięciu dopływu nowych cząsteczek wody możemy pomóc w szybkim pozbyciu się pozostałej wody znajdującej się w ścianach. W tym celu wykorzystujemy zaawansowany sprzęt do osuszania kondensacyjnego, absorpcyjnego lub podłogowego, który szybko usuwa zawilgocenia z pomieszczeń.
Rozwiązanie to jest również idealne w sytuacji, gdy nasze mieszkanie zostało zalane, np. przez pękniętą rurę lub nieuważnego sąsiada z góry.
9. Ozonowanie pomieszczeń
Po osuszeniu pomieszczenia, na specjalne życzenie klienta możemy dokonać ozonowania pomieszczenia. Rozwiązanie to pozwala zabić bakterie, wirusy i pleśnie, dla których wilgotne ściany były idealnym miejscem do rozwoju. Dzięki temu ściany będą suche, a mieszkanie bezpieczne od patogenów.
10. Odbiór
Po wykonaniu wszystkich czynności, klient dokonuje odbioru technicznego swoich suchych, zabezpieczonych przed wilgocią ścian.