Nie daj się zimie!

Zima jest trudnym okresem dla właścicieli domów. Mroźne temperatury, nieszczelne okna lub nadmierna wilgoć mogą powodować szereg problemów ze zdrowiem domu ale też i naszym. Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo i ochronę domu w ciągu tych zimowych miesięcy.

1. Sprawdź system grzewczy

Upewnij się, że działa prawidłowo i będziesz w stanie zapewnić sobie odpowiednią temperaturę w domu. Sprawdzaj profilaktycznie piec i zatrudnij specjalistę jeśli będzie potrzebna naprawa.

2. Uszczelnij przeciągi

Sprawdź, czy w oknach lub drzwiach nie ma pęknięć oraz szczelin, które mogłyby prowadzić do utraty ciepła. Użyj listew uszczelniających w oknach i stoperów w drzwiach, aby ciepłe powietrze nie uciekało na zewnątrz.

3. Sprawdź swój dach

Niskie temperatury mogą sprawić, że śnieg i lód będą gromadzić się na dachu. Upewnij się, że nie ma żadnych luźnych płytek na dachu, a wszystkie rynny są w dobrym stanie.

4. Sprawdź kominek

Jeśli posiadasz w domu kominek, również regularnie go sprawdzaj. Przed rozpaleniem ognia, upewnij się, że jest w dobrym stanie technicznym. Sprawdź, czy przewód kominowy jest wyczyszczony i można z niego bezpiecznie korzystać. Używanie niesprawnego kominka może spowodować nawet zaczadzenie się.

5. Chroń rury przed zamarzaniem

Rury wodne mogą zamarznąć, gdy temperatury są niskie. Zaizoluj wszystkie odsłonięte rury pianką lub taśmą. Wtedy będziesz mieć pewność, że rury instalacji grzewczej i wody nie będą podatne na uszkodzenia.

6. Sprawdź czy w Twoim domu nie ma zbyt dużo wilgoci

Wilgoć powstaje przeważnie na sufitach, przy podłogach lub na ścianach. Gdy będzie jej za dużo w Twoim domu, na jej miejscu zacznie pojawiać się pleśń. Jeśli zmiany, które zauważysz będą powierzchowne, możesz postarać się usunąć ją domowymi sposobami. Jeśli jednak nie będzie to możliwe wezwij Hydroblokadę, która pomoże Ci się z tym uporać. Pamiętaj, że pleśń w domu to niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia, ponieważ powoduje wiele dolegliwości i chorób.

Skorzystaj z tych wskazówek aby zadbać o miejsce, w którym mieszkasz. Jest to bardzo ważne, szczególnie w okresie zimowym, gdy temperatury nie sprzyjają. Dzięki odpowiedniej konserwacji, będzie on również gotowy na przyjście wiosny, gdy pogoda zacznie się ocieplać.

Zobacz też

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

W budynku mokre mogą być nie tylko ściany. Bardzo często zdarza się, że wilgoć znajduje się również w podłodze. Taki stan rzeczy może skutkować nie tylko pojawieniem się groźniej pleśni czy grzybów, ale również problemami z ogrzaniem mieszkania lub uszkodzeniem mebli...

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – co może być przyczyną jej powstawania? Jak usunąć pleśń przy oknie? Jednym z głównych błędów podczas budowy domu jest stosowanie hermetycznych okien bez odpowiedniej wentylacji, które w przyszłości prowadzą do wzrostu pleśni w mieszkaniu. Pleśń...

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Nadmiar wilgoci w budynku to problem, który może narastać jeśli nic z tym nie zrobimy. To też prosta droga do chorób i złego samopoczucia na skutek powstawania pleśni czy grzybów. Szkodliwość tych mikroorganizmów jest niezaprzeczalna, ale czasami jednak lekceważona....