W Hydroblokadzie, by sprostać rosnącym wymaganiom naszych klientów, zawsze podążamy za nowinkami technicznymi, które pomogą osuszyć twój dom czy mieszkanie. Dziś chcemy zaprezentować Wam najnowsze, niejednokrotnie będące jeszcze w fazie testów, bezinwazyjne systemy osuszania budynków.
Spojrzenie w XXI wiek
Na łamach naszej strony wielokrotnie powracaliśmy do tematu osuszania budynków. Wraz z rozwojem techniki metody stale się zmieniają. Od klasycznego wietrzenia, poprzez grzanie pomieszczeń i tworzenie domowych metod osuszania, po sprawdzone techniki iniekcji krystalicznej i osuszania kondensacyjnego i absorpcyjnego.
Na rynku pojawiają się również testowo nowe rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować metody walki z zawilgoconymi ścianami naszych domów.
Elektroniczne systemy osuszania
Jest to nowoczesny bezinwazyjny system osuszania budynków, w którym prym wiodą rozwiązania szwajcarskie i francuskie. Opierają się one na emisji fal elektromagnetycznych. Choć rozwiązanie to znane już od parunastu lat, nadal prowadzone są na jego temat okresowe badania.
Sercem systemu jest emiter. Nadajnik jest umieszczany w centralnym punkcie obiektu, dzięki temu emituje on promieniste fale o zasięgu od 20 do 50 metrów. W zależności od systemu (szwedzki/francuski), rozwiązanie to może być zasilane bateryjnie prądem stałym lub dzięki ziemskiemu polu magnetycznemu (sic!).
Emitowane fale elektromagnetyczne neutralizują układ napięć elektrycznych powstających w wilgotnych ścianach. Neutralizacja tego napięcia z poziomu 500 mV do około 100 mV powoduje wyraźne obniżenie siły elektroosmotycznej, co przeciwdziała zawilgacaniu. Mówiąc prostszym językiem, dzięki odziaływaniu fal elektromagnetycznych, fundamenty naszego budynku wyraźnie zmniejszają swoje właściwości chłonne, a co za tym idzie, pozostała w ścianach woda wysycha parując w naturalny sposób. System ten niweluje więc przyczynę, a nie skutki zawilgocenia.
Metoda elektro-fizyczna osuszania budynku
Jest to metoda niejako podobna do opisanej powyżej. Bazuje ona na polaryzacji pola elektrycznego w murze, co prowadzi do odwrócenia kapilarnego wody, z dołu do gór, na z góry na dół. Urządzenie to najprościej można porównać do radia, które działa na falach długich. Wysyła ono sygnał, który zmienia kąty pomiędzy atomami wodoru i tlenu. Otrzymane w ten sposób pole magnetyczne wzmacnia atomy wodoru, powodując tym samym, że posiadający ujemny ładunek elektryczny przyciągany jest przez podłoże (naładowane ujemnie). Pozwala to stworzyć w bezinwazyjny sposób niewidzialną zaporę zapobiegającą zasysaniu przez mury wody. System ten blokuje też łączenie się wody z cząsteczkami zawartymi w murze. Utrudnia to powstawanie roztworów soli, które zmniejszają parowanie oraz powrót wody do gruntu.
Metoda termo-iniekcyjna
System ten jest niejako rozwinięciem klasycznej metody iniekcyjnej o element termiczny. W wykonaną siatkę otworów wprowadza się specjalne nagrzewnice termo-wentylacyjne, które dzięki wewnętrznemu podgrzewaniu ściany powodują dużo szybsze jej osuszenie. Po suszeniu, w otwory wprowadza się preparat hydrofobowy, który dzięki rozgrzaniu ściany zmniejsza swoją lepkość, co przekłada się na zwiększenie promienia odziaływania substancji. Ponadto zawarty w preparacie silikon szybciej odparowuje, tworząc membranę hydrofobową. Rozwiązanie to skutecznie zatrzymuje kapilarny transport wilgoci z gruntu w górę murów domu.