Jakie są domowe sposoby na wilgoć w domu?
Czy istnieją rośliny pochłaniające wilgoć w domu?
Czy warto hodować kwiaty w łazience?
Na wszystkie trzy pytania jest jedna odpowiedź – tak!
I w tym artykule postaramy się wyjaśnić Wam, dlaczego tak jest, jakie są korzyści i co należy zrobić.
Dlaczego jest to takie ważne?
Wilgoć w łazience
Łazienka to jedno z miejsc w naszym domu, w którym gromadzi się najwięcej wilgoci. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, jest to miejsce naszej toalety, więc wykorzystujemy w nim sporo wody. Po drugie, pomieszczenie te przeważnie jest niezbyt duże i często zamykane. Skutkuje to wysokim procentowym nagromadzeniem się wilgoci. Po trzecie, wyższa temperatura w łazience sprawia, że spora część wilgoci, zamiast skraplać się na zimnych powierzchniach, stale unosi się w powietrzu.
Wszystko to powoduje, że po kąpieli, z naszej domowej łazienki tworzy się mała sauna, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów.
Wilgoć w małej łazience – co można zrobić?
Teoretycznie po każdej kąpieli czy prysznicu powinniśmy otworzyć okno i włączyć wentylatory. W praktyce zaś często o tym zapominamy. Jeśli nie zapobiegamy nadmiernej wilgotności, przychodzi nam walczyć z jej skutkami – grzybem i pleśnią na ścianach. Używamy więc do tego środków opartych na chlorze, ozonie czy ostrych szczotek. Na szczęście istnieją też naturalne sposoby zmniejszenia poziomu wilgoci w łazience, które dodatkowo upiększą to miejsce. Warto pamiętać, że nadmierna wilgoc w lazience może przyczynić się do pojawienia się problemów zdrowotnych a także problemów w konstrukcji budynku.
Poznaj domowe sposoby na wilgoć w domu, które są bardzo skuteczne!
Kwiaty pochłaniające wilgoć
Wydawać by się mogło, że rośliny w domu zwiększają poziom wilgoci. W dużej mierze jest to prawda. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy podlewamy je niewłaściwie. Niemniej jednak istnieje wiele gatunków kwiatów i roślin doniczkowych, które nie tylko dobrze czują się w wilgotnym środowisku, ale też pobierają wilgoć z powietrza i zatrzymują ją w liściach, kwiatach lub wykorzystują do swojego wzrostu. Takie kwiaty do lazienki nadają się idealnie. Jeśli wybierzemy dostateczną liczbę kwiatów i odpowiednio o nie zadbamy, to z pewnością wilgoć w łazience się zmniejszy.
Jakie kwiaty do łazienki warto wybrać?
Do najciekawszych tego typu roślin zaliczyć możemy popularną w naszych domach paproć. Ta niepozorna bylina, znana z naszych lasów, ma doskonałe właściwości regulacji wilgoci, potrafi zaabsorbować duże ilości wody z powietrza. Ponadto, dzięki temu, iż jej naturalnym środowiskiem są nasze lasy, radzi sobie w miejscach zacienionych. Nadaje się więc doskonale, jako kwiat do łazienki, gdzie dociera dużo mniej światła.
Drugą rośliną są różnego typu bluszcze. Bluszcz, to pnącze, które jest znane z parków czy wspomnianych lasów. Pięknie prezentuje się, gdy jego pędy zwisają z donicy umiejscowionej w najwyższym punkcie pomieszczenia, dlatego idealnie nadaje się na kwiaty doniczkowe na ścianie. To pozwala nam nie tylko ciekawie upiększyć łazienkę, ale też umieścić roślinę wysoko, np. na parapecie okna, gdzie zbiera się wilgoć. Jako kwiat do łazienki nadaje się znakomicie.
Skrzydłokwiat należy do najpiękniejszych domowych roślin ozdobnych. Jego duże, delikatne i białe kwiaty doskonale współgrają z bielą ceramiki łazienki, a mocna, silna zieleń przełamuje monotonię, koi i uspokaja. Roślina ta, by pięknie rosnąć i kwitnąć, potrzebuje dużego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Skrzydłokwiat pobiera bowiem wodę nie tylko korzeniami, ale też całą swoją powierzchnią. Tym sposobem skutecznie zmniejsza wilgoć w łazience.
Chamedora wytworna – świetnie czuje się w wilgotnym i ciemnym kącie. Świetnie sprawdzi się, jako kwiaty do łazienki bez okien. Jest piękna i elegancka, słusznego wzrostu, pięknie ozdobi każde pomieszczenie, nie tylko łazienkę. Na pewno skutecznie zniweluje wilgoć w łazience. Warto co jakiś czas wynieść ją do do pomieszczenia z oknem, ponieważ na dłuższą metę nie poradzi sobie bez dostępu do światła dziennego.
Oplątwa – jako kwiat do łazienki bez okna nada się idealnie. Dla wielu jeszcze bardzo słabo znana. Roślina pozbawiona korzeni, która w naturze rośnie na drzewie. Odżywia się wodą i składnikami pobranymi z powietrza, dlatego jako kwiat do łazienki nadaje się po prostu idealnie. Bogactwo kształtów, form i kolorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co więcej, oplątwy są idealne do tworzenia różnorodnych kompozycji. W Internecie można znaleźć wiele ciekawych propozycji. Warto co jakiś czas wynieść ją do do pomieszczenia z oknem.
Należy pamiętać, że generalnie żaden kwiat do łazienki bez okna się nie sprawdzi. Rośliny pochłaniające wilgoć potrzebują słońca do prawidłowego wzrostu i do oczyszczania powietrza. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zakup dwóch roślin i ich podmiana co jakiś czas. Wówczas jeden kwiat może służyć, jako kwiat do łazienki bez okna a drugi będzie zdobił inne pomieszczenie.
Co jeszcze dają nam kwiaty w łazience?
Kwiaty w łazienkach nie tylko skutecznie pochłaniają wilgoć, ale również pozwalają się odstresować po całym dniu, poczuć się jak na łonie natury, uspokoić i zredukować stres. Mogą to być zarówno duże okazy, które będą stały na podłodze, jak i mniejsze kwiaty doniczkowe do łazienki, które mogą cieszyć oko wprost z parapetu lub z półki. Dla posiadaczy mniejszych lub mniej ustawnych łazienek także mamy rozwiązanie – kwiaty doniczkowe na ścianie. Jest tak wiele ciekawych, pięknych kwietników, że na pewno każdy znajdzie dla siebie ciekawe rozwiązanie. Dopełnieniem żywych kwiatów mogą być dekoracje – łazienka w kwiaty świetnie się prezentuje.
Nie masz okna w łazience?
Zastanawiasz się, czy istnieją kwiaty do łazienki bez okien? Nie istnieją. Każdy kwiat potrzebuje chociaż minimum światła dziennego. Spróbować możesz z każdym kwiatem, jednak nie gwarantujemy sukcesu.
Z doświadczenia jednak wiemy, że w nowoczesnych łazienkach królują nie tylko prawdziwe kwiaty. Ciekawym rozwiązaniem są również motywy kwiatowe, w zasadzie cała łazienka w kwiaty może być przyozdobiona. Ważne, by było to zrobione gustownie i ze smakiem. Kwiaty w łazienkach wyglądają przepięknie i nowocześnie. Każdy znajdzie jakiś gatunek dla siebie.
Rośliny pochłaniające wilgoć w domu
Jeśli mamy problem z nadmiarem wilgoci w domu to warto tego typu rośliny pochłaniające wilgoć zainstalować nie tylko w łazience. Co więcej, rośliny pochłaniające wilgoć zazwyczaj niwelują również inne szkodliwe substancje, które my na co dzień wdychamy. Należą do nich:
- trichloroetylen,
- benzen,
- ksyleny,
- formaldehyd,
- toluen,
- amoniak,
- tlenek węgla,
- nikotyna,
- odchody roztoczy.
Jakie rośliny pochłaniające wilgoć warto wybrać do domu?
Wybór jest bardzo duży, nie muszą to być koniecznie te same kwiaty pochłaniające wilgoć, co w łazience. Do mniej popularnych kwiatów należy róża jerychońska, widliczka selaginella, krąpiel. Warto pamiętać, że niektóre z kwiatów wymienionych, jako pochłaniacze wilgoci, służy również do oczyszczania powietrza. Usuwa z nich toksyny, które na co dzień wdychamy.
Pleśń w kwiatach – czy jest groźna?
Dbając odpowiednio o kwiaty w łazience możemy mieć pewność, że odwdzięczą nam się nie tylko pięknym wyglądem, ale również oczyszczonym i lepszym powietrzem. Może się jednak zdarzyć, że z przyczyn losowych nie zadbamy odpowiednio o kwiaty pochłaniające wilgoć i nam uschną lub też pojawią się na nich zmiany np. pojawi się pleśń na kwiatach.
Pleśń w kwiatach bardzo dużo mówi nam o warunkach panujących w mieszkaniu, czy domu. Im jest cieplej, ciemniej i chłodniej, tym lepiej się pleśń rozwija. Dlatego też kwiaty w łazienkach są zdecydowanie bardziej narażone niż rośliny w innej części domu. Latem problem jest zdecydowanie mniejszy, zimą drastycznie rośnie. Pleśń w kwiatach doniczkowych stanowi bardzo poważny problem, który nie powinien być bagatelizowany. Sam na pewno nie zniknie.
Jeśli Twoja łazienka nie ma okna a masz wybrane kwiaty do łazienki bez okien, to również z tego powodu pleśń w doniczce mogła się pojawić.
Czy pleśń w kwiatach doniczkowych jest niebezpieczna? Czy szkodzi ludziom?
Pleśń na kwiatach wygląda ohydnie, pochłania składniki pokarmowe, z których mogłyby skorzystać rośliny a do tego stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia roślin. Dla ludzi generalnie nie jest niebezpieczna, chyba że w domu mamy alergików lub samej pleśni jest bardzo dużo.
Dlaczego pojawia się pleśń na kwiatach?
Przede wszystkim należy sprawdzić podłoże w doniczce – najpewniej jest nadmiernie wilgotne. Podobnie powietrze – warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie, które zmierzy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli poziom okaże się zbyt wysoki, na sam początek warto zdecydować się na rośliny pochłaniające wilgoć w domu. Nie dość, że są piękne to jeszcze skuteczne.
Pleśń w kwiatach – jak ją zwalczać?
Preparaty chemiczne służące do zwalczania tego typu problemów są toksyczne, dlatego warto zacząć od profilaktyki. Co należy zrobić:
– wszystkie kwiaty do łazienki, które są narażone na wilgoć podlewamy rzadziej;
– unikamy sadzenia roślin w osłonkach nie mających odpływu;
– kwiaty w łazience stawiamy w miejscu przewiewnym i odpowiednio oświetlonym;
– wybieramy ziemię od sprawnego producenta;
– nie sadzimy kwiatów bardzo blisko siebie;
– przesadzając rośliny dokładnie myjemy doniczki.
Jaki jest domowy sposób na pleśń w kwiatach?
Jeśli profilaktyka nas zawiedzie i pleśń w kwiatach doniczkowych się pojawi, wówczas musimy zdecydować się na preparaty grzybobójcze. Może to być wywar z cebuli, czosnku, skrzypu lub pokrzywy. Ale to nie koniec pomysłów, świetny domowy sposób na pleśń w kwiatach to również kilkukrotne podlanie kwiatów wodą utlenioną w proporcjach 1:3 oraz posypywanie wierzchniej warstwy podłoża popiołem drzewnym.
Czy warto wybierać preparaty sklepowe?
Preparaty sklepowe są na pewno skuteczniejsze niż wyroby domowe. Musimy jednak liczyć się z tym, że jest to typowa chemia, którą chcąc nie chcąc również wdychamy. Dlatego warto najpierw sięgnąć po domowe sposoby na wilgoć w domu i pleśń pojawiającą się w kwiatach doniczkowych.
Domowy sposób na pleśń w kwiatach ma nie tylko przewagę cenową, ale przede wszystkim jest bezpieczniejszy niż chemiczne preparaty sklepowe. Szczególnie jeśli mamy dzieci albo zwierzęta.
Mała łazienka – jak zniwelować wilgoć w łazience ?
Bardzo dużo osób narzeka na wielkość swoich łazienek. Małe, ciemne, źle rozplanowane. My chcemy Ci pokazać, że w każdej łazience może być czysto, przytulnie i bezpiecznie. Począwszy od wystroju wnętrza, czy będzie on skandynawski, czy nowoczesny, czy będzie to łazienka w kwiaty, po odpowiedni dobór kafli, armatury i dodatków, takich jak kwiaty do łazienki.
Jeśli od jakiegoś czasu obserwujemy wilgoć w małej łazience, to nie powinniśmy tego bagatelizować i wychodzić z założenia, że samo zniknie. Nie dość, że nie zniknie, to jeszcze problem będzie narastał, pojawi się grzyb, który źle wpłynie na zdrowie i konstrukcję budynku.
Przede wszystkim powinniśmy wietrzyć, zaopatrzyć się w kwiaty pochłaniające wilgoć i obserwować. Nawet do małej łazienki można wybrać takie kwiaty do łazienki, które będą wyglądały pięknie a przy tym będą spełniały swoje zadanie. Mniejsze egzemplarze lub szczepki z powodzeniem sprawdzą się nawet w niewielkim metrażu. A w terminie późniejszym, kiedy wybrane kwiaty w łazience podrosną, będzie można je przenieść do innego pomieszczenia, lub nieco mniej wilgotnej kuchni. W ofercie supermarketów i kwiaciarń stacjonarnych i internetowych znajdziemy również bardzo często miniaturowe wersje popularnych kwiatów. Te kwiaty do łazienki sprawdzą się najlepiej.
Jeśli nie jesteśmy pewni, co do wyboru gatunków, zawsze możemy wysłać zapytanie do sklepu o treści jakie kwiaty do łazienki będą najlepsze? Uwzględniając metraż, warunki i stopień zawilgocenia. Warto pamiętać o nietypowym ułożeniu kwiatów, kwiaty doniczkowe do łazienki mogą być położone na ziemi, na ścianie, podwieszone pod sufitem albo zaczepione o karnisz. Pomysłów i rozwiązań jest bardzo wiele.
Jakie zatem należy wybrać kwiaty do łazienki, która jest mała? Na pewno musimy zrezygnować z rozłożystych i ogromnych palm, które zajmują dużo miejsca. Możemy także zdecydować się na kwiaty doniczkowe na ścianie. Pojedyncze doniczki, lub całe kwietniki na ścianach wyglądają po prostu zjawiskowo. Możemy w takim miejscu posadzić bluszcz albo zamieścić oplątwę. Oplątwa nie potrzebuje ziemi, czerpie wodę z powietrza, dlatego można ją umieścić dosłownie w każdym miejscu. Przeglądając internetowe profile możemy natknąć się na wiele inspiracji, wiele podpowiedzi jakie kwiaty do łazienki, jak je rozmieścić, jakie doniczki wybrać, gdzie je kupić itp. Nawet jeśli nie jesteśmy zmotoryzowani lub nie mamy blisko sklepu, zawsze możemy zamówić kwiaty doniczkowe do łazienki przez Internet. Dzięki odpowiednim usługom kurierskim a także bezpiecznym metodom pakowania, jest to bardzo bezpieczny sposób na nowoczesne i ciekawe kwiaty w łazience. Warto spróbować!
Jakie są domowe sposoby na wilgoć w domu?
Jak jeszcze można zniwelować wilgoć w małej łazience?
Jeśli najprostsze, profilaktyczne działania nie przynoszą efektów, możemy zastosować mechaniczne wentylatory wyciągowe, które bardzo skutecznie usuwają parę wodną. Planując ich zakup, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametr dotyczący wydajności wentylatora.
Druga sprawa, to dobra wentylacja. W każdej łazience, zgodnie z prawem budowlanym, znajduje się kratka wentylacyjna. Możemy sprawdzić jej funkcjonalność na dwa sposoby. Pierwszy, to przystawienie do kratki zapalonej świecy – płomień powinien kierować się do kanału wentylacyjnego. Lub druga metoda – przystawienie zwykłej kartki do kratki – kartka nie powinna spaść. Jeśli zauważymy coś innego – należy wezwać kominiarza.