Zapewne wielu z Was zadaje sobie pytanie – kiedy najlepiej osuszyć budynek? Kiedy jest zbyt wcześnie, a kiedy interwencja profesjonalnej firmy jest konieczna? Sprawdźmy.
Kiedy należy osuszyć budynek? – zapach stęchlizny
Charakterystycznym objawem problemów z nadmierną wilgocią jest specyficzny zapach stęchlizny. Oprócz nieprzyjemnego odoru, da się wyczuć również także ciężkość i wilgotność powietrza w takim pomieszczeniu. Czasem stęchlizna to symptom ukrytej pleśni (np. za meblami, pod dywanem czy brodzikiem prysznicowym), a czasem dopiero zapowiedź problemu.
W żadnym wypadku nie powinniśmy jednak tego ignorować. Starajmy się zmniejszyć wilgotność, jednocześnie próbując zlokalizować źródło zapachu. Gdy problem nie ustąpi, warto wezwać firmę zajmującą się osuszaniem budynków.
Kiedy należy osuszyć budynek? – przebarwienia
Pleśń w początkowych fazach rozwoju przyjmuje formę pojedynczych plamek – od jasnej szarości po intensywną czerń. W przypadku zaciekania wody (np. wskutek uszkodzenia rury wodociągowej), mogą pojawić się także mokre plamy. Warto wiedzieć, że grzyb rozwija się zarówno na ścianach, jak i podłogach, meblach czy tkaninach. Jeśli mamy podejrzenia, że w mieszkaniu mogła pojawić się pleśń, najlepiej dokładnie sprawdzić wszystkie pomieszczenia i wyposażenie.
Kiedy należy osuszyć budynek? – pleśń
Zdecydowanym momentem na podjęcie decyzji o osuszeniu budynku jest pojawienie się pleśni. Grzyb zawsze sygnalizuje problemy z nadmiarem wilgoci, a co więcej jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia. Jeśli na ścianach zauważymy charakterystyczny nalot, ustalmy termin profesjonalnego osuszania. Specjalistyczna firma nie tylko zajmie się pozbyciem się pleśni, ale także wykryciem przyczyny.
Kiedy należy osuszyć budynek? – łuszczenie farby
Symptomem problemów z nadmiarem wilgoci może być także łuszczenie się farby na ścianach. Pamiętajmy jednak, że łuszczenie sygnalizuje również inne sytuacje:
- Farba została nieodpowiednio dobrana do pomieszczenia (np. zwykła farba w łazience).
- Powierzchnia nie została odpowiednio przygotowana do malowania (np. pył na ścianach, niezastosowanie gruntu).
- Farba została założona na zbyt dużą ilość powłok z poprzednich malowań.
Jeśli chodzi o wilgoć i pleśń, lepiej być nadgorliwym niż zareagować zbyt późno. Im poważniejszy problem, tym dłuższy i kosztowniejszy proces osuszania budynku. Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami! Przeprowadzimy badania higrometrem i wspólnie ustalimy plan działania.