Iniekcja krystaliczna – zalety

Iniekcja krystaliczna – zalety

W jednym z poprzednich artykułów skupiliśmy się na genezie metody osuszania, jaką jest iniekcja krystaliczna. W tym tekście chcielibyśmy skupić się na jej zaletach. Jakie korzyści daje osuszanie fundamentów poprzez iniekcję krystaliczną. Dlaczego warto stosować tego typu rozwiązania i co zyskujesz dzięki temu?

INIEKCJA KRYSTALICZNA – KTO JĄ WYMYŚLIŁ?

Jakiś czas temu opowiadaliśmy o iniekcji krystalicznej, ale jakoś pominęliśmy aspekt jej powstania. A przecież jak wszystko, iniekcja ma swoją historię. Wcześniej chcieliśmy się skupić przede wszystkim na sposobie działania, a dziś chcemy uzupełnić wam tę wiedzę o historię iniekcji krystalicznej.

Polak potrafi? Tak mawia przysłowie. Tutaj sprawdza się ono w 100%. Bowiem autorem tej innowacyjnej metody jest dr inż. Wojciech Nawrot. Pasjonat, który dzięki swoim zainteresowaniom i niewielkiemu laboratorium, stworzył innowacyjną i tanią metodę osuszania. Jak sam opowiadał, niski koszt jest i będzie cechą charakterystyczną iniekcji krystalicznej. Dzięki temu jej popularność systematycznie rośnie, a iniekcja jest stosowana od prawie 30 lat.
Cena to jej jedyna zaleta? W żadnym wypadku. Oprócz aspektu ekonomicznego, jest też ekologiczna i trwała, co sprawia, że mimo upływających lat wciąż wpisuje się w obecne trendy w budownictwie. A jak coś jest dobre to nie daje się modzie, prawda?

INIEKCJA KRYSTALICZNA – ZALETY

Wiecie już co nieco na temat iniekcji krystalicznej, teraz czas na sedno – jej zalety. Wśród nich warto wymienić poniższe:

  • iniekcja krystaliczna jest metodą uniwersalną, stosowaną we wszystkich przypadkach zawilgocenia obiektów budowlanych
  • działa bez względu na rodzaj użytego materiału do budowy, grubość murów i stopień zawilgocenia czy zasolenia budynku.
  • iniekcja nie wymaga wstępnego osuszania murów,
  • iniekcja nie wymaga też wstępnego odsolenia murów czy odkopywania fundamentów
  • to obecnie najskuteczniejsza metoda osuszania
  • cena za iniekcję krystaliczną jest naprawdę przyzwoita patrząc na inne metody
  • blokada izolacyjna jest w pełni ekologiczna
  • używane przy iniekcji krystalicznej preparaty są bezpieczne, a przy tym i skuteczne
  • blokada izolacyjna jest wodoszczelna, gazoszczelna, stanowi dobrą izolację elektryczną
  • iniekcje nie naruszają konstrukcji budowli i spełniają wszelkie konserwatorskie kryteria
  • iniekcja krystaliczna posiada Atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie do stosowania w budownictwie bez żadnych ograniczeń technicznych i higienicznychDużo zalet, prawda?

DLA PRZYPOMNIENIA, NA CZYM POLEGA INIEKCJA KRYSTALICZNA?

Wywierca się otwory w ścianie (muszą być na równomiernym poziomie). Otwory te muszą być w równej odległości od siebie i mają mieć głębokość ok. 3/4 grubości danego muru – muszą też być w równej linii. Co dalej? Do środka wprowadza się specjalny preparat (mieszanka cementu portlandzkiego, aktywatora krzemianowego i wody). Taki specyfik, po wprowadzeniu w otwory, stopniowo wypełnia pory w fundamentach budynku i osusza ściany. Dany budynek nie będzie już pobierał wody z ziemi, więc zwiększy się jego szczelność. Brzmi prosto? Zapewne tak, ale daje bardzo dużo niezależnie od rodzaju budynku.

BRZMI DOBRZE? I TAK JEST

Jak więc widzimy, iniekcja krystaliczna jest wyjątkowo skutecznym i kompleksowym działaniem, z którego warto korzystać. Ze względu na cenę i wiele zalet, które przedstawiliśmy w tym artykule.

Myślisz, że ma jednak jakieś wady? Przecież wszystko ma. Jedynym problemem dla iniekcji krystalicznej może być bardzo mocne zawilgocenie lub niejednorodność danych ścian. Na szczęście możesz skorzystać z opinii fachowców Hydroblokady lub innej naszej metody osuszania.

Zobacz też

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Nadmiar wilgoci w budynku to problem, który może narastać jeśli nic z tym nie zrobimy. To też prosta droga do chorób i złego samopoczucia na skutek powstawania pleśni czy grzybów. Szkodliwość tych mikroorganizmów jest niezaprzeczalna, ale czasami jednak lekceważona....

Zawilgocenie budynku i jego skutki

Wielokrotnie podkreślaliśmy negatywne skutki obecności pleśni w domach i mieszkaniach. Częściej ostatnio jednak dotyczyły zdrowia, a dokładniej problemów z nim jakie wywołuje pleśń w domu czy pleśń w mieszkaniu. Dziś chcielibyśmy na tę "złą wilgoć" spojrzeć pod kątem...

Wilgoć w domu – jak pozbyć się jej jesienią?

Oglądając "Gwiezdne Wojny" czy "Hobbita" nie powinniśmy narzekać na obecność fantastycznych stworów, umowność praw fizyki czy charakter baśniowy. Bo przecież to fantastyka, a nie biografia oparta na faktach czy dramat obyczajowy. Tak samo jest z jesienią, musimy...