Hydroizolacja – co to jest?

Hydroizolacja to inaczej nazwana izolacja przeciwwilgociowa lub izolacja wodochronna. Jej celem jest zabezpieczenie danego obiektu przed destrukcyjnym działaniem wody. A dokładnie wilgoci. Hydroizolacja stosowana jest wszędzie tam, gdzie budynek jest narażony na długotrwałe oddziaływanie wilgoci lub wód gruntowych. Wyobraź sobie starą kamienicę, którą wilgoć przez lata „delikatnie podgryza”. Tu do akcji wkracza Hydroblokada.

Gdzie korzystamy z Hydroizolacji?

Będąc dokładniejszym, technologię Hydroizolacji wykorzystujemy przy takich częściach budynku jak:
– fundamenty
– łazienki
– balkony
– tarasy

Hydroizolacja fundamentów. Jak to zrobić dobrze?

Profesjonalnie wykonane hydroizolacje fundamentów mają ogromne znaczenie dla kondycji całego budynku. Walczą bowiem z obciążeniami wilgoci oraz z wodami gruntowymi. Hydroizolacja fundamentów chroni też przed zawilgoceniem, rozwojem mikroorganizmów i korozją biologiczną.

Z jakimi obciążeniami wilgocią i wodą mamy do czynienia?

Rozróżniamy 4 rodzaje „obciążenia wilgocią”.
– obciążenie wilgocią gruntową (stosunkowo niewielkie, dotyczy naturalnie występującej wilgoci w gruncie)
– obciążenie niespiętrzającą się wodą infiltracyjną (w tym wypadku stosujemy powłokę o mniejszej grubości)
– obciążenie spiętrzającą się wodą infiltracyjną (silnie działa na izolację)
– obciążenie wodą gruntową pod ciśnieniem.

Dobór odpowiedniej izolacji odbywa się w sposób indywidualny, po rozpatrzeniu wszystkich czynników. Taka sprawa musi być przekazana profesjonalistom. Nie zaszkodzi jeśli będzie to Hydroblokada.

Hydroizolacja łazienki. Dlaczego warto?

Strefy znajdujące się wokół wanny, brodzika prysznicowego czy umywalki są niemalże stale narażone na wzmożone działanie wody. Na pierwszy rzut oka mogłoby nam się jednak wydawać, że płytki są szczelne i skutecznie ochronią podłoże przed działaniem wilgoci. Tymczasem nawet mikroskopijne nieszczelności mogą ułatwiać przenikanie wody i w konsekwencji powodować grzyba na ścianach i w wielu zakamarkach łazienki. Co więcej, dobrze wykonana hydroizolacja obniży skutki ewentualnego zalania!

W łazienkach znajdują się strefy mokre, czyli te miejsca, w których mamy źródła wody oraz miejsca wilgotne, czyli wszystkie pozostałe miejsca. Wszystkie przestrzenie mokre wymagają zabezpieczenia ich szczelną izolacją. Jak to robimy?

–  na całej podłodze stosujemy izolację przeciwwilgociową;
– na ścianach stosujemy hydroizolację do odpowiedniej wysokości (od 10 cm w całej łazience, do 50 cm przy umywalce i 200 cm przy wannie);
– szczególną uwagę należy zwrócić na natryski bez brodzików;
– hydroizolację można również wykonać wówczas, gdy planowane jest ogrzewanie podłogowe.

Zabezpieczenie balkonu i tarasu przed wodą

Balkony i tarasy, z racji swojej budowy i umiejscowienia, są wyjątkowo narażone na działanie warunków zewnętrznych. Zalegająca woda, naprzemiennie zamarzająca i odmarzająca, powodująca pękanie płytek to tylko jeden z przykładów oddziaływania zmiennych warunków atmosferycznych. Zmienne temperatury, wilgoć, a także nieszczelności w podłożu powodują konieczność szczególnego dbania o hydroizolację. Dobrze wykonana ochrona przeciwwilgociowa stanowi również ochronę przed korozją płyty konstrukcyjnej, przed przeciekami  i przed rozwojem mikroorganizmów.

Jakie materiały wybrać?

W przypadku ochrony balkonów i tarasów najlepiej sprawdzą się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralnej. Zapewniają szczelność, odporność na mróz, na starzenie się i na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dobra hydroizolacja? Co to znaczy?

Można wyróżnić kilka jej cech. Na przykład jest wysoce elastyczna, przyczepna, krótko schnie i może być używana z zastosowaniem produktów uniwersalnych. Jak wykonać odpowiednią hydroizolację? Samodzielnie lepiej się za to nie brać, natomiast po prostu sięgnij po telefon i zadzwoń do nas, a następnie umów się na spotkanie. Porozmawiamy, a potem wycenimy usługę – bezpłatnie.

Odpowiednio wykonana hydroizolacja zapewnia ochronę fundamentów, podłóg i ścian przed wodą, na wiele lat. Usługa gwarantuje bezpieczeństwo, komfort użytkowania i przebywania w pomieszczeniach, a to przecież ważny by mieszkało się dobrze, prawda? Jeśli masz pytania dotyczące hydroizolacji – zadzwoń do Hydroblokady!

Zobacz też

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

Osuszanie Podposadzkowe – wszystko co musisz wiedzieć

W budynku mokre mogą być nie tylko ściany. Bardzo często zdarza się, że wilgoć znajduje się również w podłodze. Taki stan rzeczy może skutkować nie tylko pojawieniem się groźniej pleśni czy grzybów, ale również problemami z ogrzaniem mieszkania lub uszkodzeniem mebli...

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – dlaczego powstaje?

Pleśń przy oknach – co może być przyczyną jej powstawania? Jak usunąć pleśń przy oknie? Jednym z głównych błędów podczas budowy domu jest stosowanie hermetycznych okien bez odpowiedniej wentylacji, które w przyszłości prowadzą do wzrostu pleśni w mieszkaniu. Pleśń...

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Skuteczne sposoby na wilgoć – jak z nią walczyć?

Nadmiar wilgoci w budynku to problem, który może narastać jeśli nic z tym nie zrobimy. To też prosta droga do chorób i złego samopoczucia na skutek powstawania pleśni czy grzybów. Szkodliwość tych mikroorganizmów jest niezaprzeczalna, ale czasami jednak lekceważona....