Wilgoć w domu to zmora wielu właścicieli mieszkań w starym budownictwie. Mimo usilnej walki, problem mokrych ścian nieustannie do nich powraca. Jeżeli robisz wszystko w celu osuszania ściany, a ona nadal jest mokra, warto sprawdzić, czy w zawilgoconej ścianie/podłodze nie biegną rury, które rozszczelniły się pod wpływem czasu lub uszkodzenia mechanicznego. Pierwszym symptomem problemów może być mokra ściana przy podłodze.
Jak znaleźć wodę? Jak namierzyć taki przeciek? Jak zlokalizować wyciek wody w ścianie lub pod podłogą? Jak naprawić pękniętą rurę wodną i zapobiegać kolejnym tego typu sytuacjom? Na te i na inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku.
Pęknięta rura w ścianie, czyli ciężki cieknący problem
Instalacja grzewcza lub wodna w ścianach to standard. Rury ukrywane są tak od setek lat. Jest to proste, wygodne i estetyczne rozwiązanie, które przez dziesięciolecia może działać bezawaryjnie. Niestety raz na jakiś czas, najczęściej na skutek wadliwości starych rur lub naszej ingerencji, może dojść do rozszczelnienia w ścianie i przecieku, który zawilgaca cały mur. Kiedy dochodzi do wycieków wody i jak sobie z nimi radzić?
Kiedy może dojść do rozszczelnienia rury w ścianie?
Rozszczelnienie spowodowane wadą materiałową jest jak wygranie szóstki w totka tyle tylko, że efekty są dużo mniej przyjemne. Kupując rury do położenia instalacji lub decydując się na zakup mieszkania nie mamy praktycznie żadnych możliwości aby sprawdzić jakość instalacji wodnej. Możemy wypatrywać takich znaków jak: mokre ściany przy podłodze, jednak w większości przypadków jest to kwestia nie do przewidzenia.
Na szczęście dużo większą prawdopodobnością wykazują się rozszczelnienia rur spowodowane naszym działaniem. Taka sytuacja ma miejsce, gdy poddamy stare rury nadmiernym wstrząsom i wibracjom. Może to mieć miejsce np. w momencie wymiany grzejników, gdy przycinamy rurę wystającą ze ściany lub ją nagwintujemy. Amplituda drgań rozchodząca się wzdłuż rury może spowodować, iż gdzieś w ścianie dojdzie do uszczerbienia i rozszczelnienia. Wilgotne ściany przy podłodze będą wtedy pierwszą jaskółką zwiastującą nadchodzące problemy.
Innym popularnym powodem przecieku w ścianie jest rozszczelnienie przy kolanku, rozgałęzieniu. Ma ono miejsce najczęściej gdy próbujemy odkręcić jakiś śrubunek, nakrętkę. Przy mocno zapieczonych, zakamienionych instalacjach może się zdarzyć, że odkręcając nakrętkę, ta pozostanie na swoim miejscu, a my poruszymy całą rurą, gdyż puścił gwint np. w kolanku w ścianie. Czasem ponowne dokręcenie nic nie daje, ponieważ taśmy sylikonowe i konopie już nie są w stanie dobrze się ułożyć.
Wyciek w ścianie
Niezależnie od powodu wycieku, wraz z kolejnymi litrami wsiąkającymi w ścianę zwiększa się nasz problem. Mokre plamy na ścianie zwiastują spore problemy. Warto więc jak najszybciej zacząć działać. Jak zlokalizować przeciek w ścianie? Po pierwsze, należy spojrzeć na licznik. Jeśli pomimo zakręcenia wszystkich kurków widzimy, że woda nadal płynie to znak, że gdzieś występuje nieszczelność. Warto wtedy przyjrzeć się, jak biegnie instalacja, którą ostatnio remontowaliśmy. Jeżeli zauważymy plamy na ścianie jakby mokre możemy być pewni, że doszło do uszkodzenia naszej instalacji.
Wilgotnościomierz, czyli jak zlokalizować wyciek wody w domu
Należy pamiętać, że mokre plamy nie zawsze muszą pojawiać się w miejscu wycieku wody. Niemniej jednak im większy poziom wilgotności, tym bliżej jesteśmy jego źródła. Mokra ściana powinna zapalać w naszej głowie lampkę, że warto rozpocząć poszukiwania.
Aby zlokalizować wyciek wody w domu warto posłużyć się elektronicznym wilgotnościomierzem lub poprosić firmę np. zajmującą się osuszaniem budynków, która takim sprzętem dysponuje.
Termowizja
Termowizja to kolejny sposób na to, jak znaleźć pękniętą rurę w ziemi. Firmy zajmujące się osuszaniem budynków, takie jak np. HydroBlokada dysponują często kamerami na podczerwień. Ten typ sprzętu jest niezastąpiony podczas lokalizacji przecieków z instalacji grzewczej lub sanitarnej ciepłej wody.
Metoda działania jest banalnie prosta. Monitorujemy kamerą pomieszczenie, w którym mamy przypuszczalny wyciek. Jego miejsce pojawi się na monitorze kamery jako gorąca plama. Rozwiązanie te ma szereg zalet, jest szybkie, tanie i nie wymaga żadnej ingerencji w instalacje. Ma jednak też minusy. Jeśli rury z wodą są zaizolowane termicznie lub gdy instalacja ma różny stopień tejże izolacji, odczyty mogą okazać się niejednoznaczne i będą wymagać innych metod potwierdzających lokalizacje miejsca wycieku.
Metoda elektroakustyczna
Kolejnym sposobem na to jak znaleźć pękniętą rurę w ziemi jest metoda elektroakustyczna. Polega na użyciu specjalnych czułych mikrofonów i komputerów przetwarzających wychwytywany dźwięk. Specjaliści przemieszczają nasłuch wzdłuż podejrzanej rury, a algorytm komputera nasłuchuje i wyłapuje dźwięki charakterystyczne dla wyciekającej wody. Im wyższe ciśnienie cieczy w instalacji tym dokładniejsze i szybsze badanie. Niemniej jednak proces ten można wykonać również na sucho. W tym celu wpuszcza się powietrze pod wysokim ciśnieniem i rozpoczyna się nasłuch. Metoda ta jest niestety mało skuteczna przy lokalizacji głębokich i małych wycieków.
Gaz znacznikowy
Jedną z najdokładniejszych metod lokalizacji pękniętej rury w ścianie jest wykorzystanie gazu znacznikowego. Metoda ta polega na wpuszczeniu do instalacji specjalnego gazu, który jest bezbarwny i nietoksyczny. Jego skład chemiczny pozwala zaś na przedostawanie się przez najmniejsze szczeliny. Gdy gaz wydostaje się na powierzchnie, miejsce jego pojawienia się lokalizowane jest przez specjalny detektor. Dzięki tej metodzie możemy z bardzo dużą dokładnością zlokalizować miejsce wycieku w instalacji. Minusem tej metody jest dość wysoki koszt badania i konieczność wyłączenia ewentualnych systemów przeciwpożarowych.
Metoda korelacji szumu
Metoda korelacji szumu, jest jedną z najskuteczniejszych, ale i najdroższych metod lokalizacji wycieków. Wykorzystuje one sprzężone z sobą mikrofony, które umieszczane na dwóch końcach badanego odcinka namierzają miejsce wycieku dzięki różnicy w dochodzących do nich szumach. Możemy w ten sposób badać długie odcinki instalacji. Niestety system ten wymaga od nas wiedzy o średnicy i materiale z którego wykonana jest rura oraz, w niektórych przypadkach, dwóch ingerencji w strukturę ściany/podłoża by podłączyć mikrofony.
Jaką metodę detekcji wybrać?
Jak znaleźć wodę? Jeśli mamy problem z instalacją grzewczą warto zacząć od termowizji ponieważ jest tania, szybka i w 90% przypadków skuteczna. Jeśli ta metoda nas zawiedzie warto gruntownie zastanowić się nad wadami i zaletami innych rozwiązań.
Nie rozważajmy jednak w nieskończoność. Im więcej wody w ścianach, tym większa wilgotność w mieszkaniu, która z kolei może być przyczyną wykwitów grzybów, pleśni, większych kosztów ogrzewania, a nawet chorób domowników.
Pęknięta rura w ścianie jak naprawić
Każdy, kto choć raz zmierzył się z problemem wycieku w ścianie pewnie nie raz zastanawiał się dlaczego woda jest mokra. Pęknięta rura może przysporzyć nam wiele problemów, z którymi niełatwo zmierzyć się w pojedynkę. Fachowcy wiedzą najlepiej jak zlokalizować wyciek wody w ścianie i naprawić uszkodzoną instalację.
Wszelkie działania powinniśmy rozpocząć od zakręcenia głównego zaworu, który znajdziemy w okolicach wodomierza. Kolejnym korkiem jest spuszczenie wody z rur i opróżnienie instalacji grzewczej. Następnie odsłaniamy miejsce gdzie zlokalizowaliśmy wycieki wody.
Naprawa jest zależna od tego jakie rurki do wody wybraliśmy. Producenci bardzo często w swojej ofercie posiadają zestawy naprawcze oraz złączki. Wystarczy, że wytniemy kawałek uszkodzonej rury i wstawimy w to miejsce łącznik naprawczy lub obejmę, którą skręca się śrubami. Ostatnim krokiem jest zasłonięcie miejsca uszkodzenia oraz osuszenie mokrych ścian.