Czy Twój dom wymaga osuszania?
Jako Hydroblokada dbamy o budynki, a dokładnie o ich osuszanie. Prawidłowy poziom wilgoci ma wpływ nie tylko na nieruchomość, ale i na osoby się w niej znajdujące. A czy Twój dom wymaga osuszania? W niniejszym artykule będziemy chcieli zachęcić Cię zastanowienia się nad tym. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca to oczywiście jesteśmy do dyspozycji. Przyjemnego czytania.
CZYM JEST DLA NAS DOM?
Dom nierozerwalnie kojarzy nam się z bezpieczeństwem, komfortem czy też ciepłem – zarówno dosłownym, jak i takim metaforycznie rodzinnym. Tak ma być, chcemy czuć się w domu przytulnie i przyjemnie. Niestety, czasami zdarza się, że nasz błogi spokój zostaje zakłócony, a my nie za bardzo wiemy skąd nadszedł atak i co z tym problemem można zrobić. Oczywiście mowa tu przede wszystkim o nadmiernej wilgoci w budynku. Wszyscy wiemy, że wilgoć jest wszechobecna w naszych domach, a mimo to bywa niewidzialna, trochę jak duch. Niby jest, a nie wszyscy w nią wierzą. Sama w sobie wilgoć nie jest groźna, problemem jest dopiero, gdy jej poziom jest zbyt wysoki. Próbujemy różnych sposobów albo liczymy, że sama zniknie i… przegrywamy. Ponadto wilgoć źle wpływa nie tylko na wygląd i kondycję mieszkania, ale również na zdrowie mieszkańców. Ale o tym już wspominaliśmy nieraz.
A CZY TWÓJ DOM JEST BEZPIECZNY?
Bezpieczny dom to takie miejsce, do którego chcemy wracać i wiemy, że możemy tam wracać. To coś jak przyczółek, do którego można się cofnąć, gdy coś pójdzie w życiu nie tak. Albo z zadowoleniem tu wracamy po sukcesie. Bezpieczny dom to taki budynek, w którym czujemy się spokojni i zrelaksowani. I co ważne, w którym jesteśmy zdrowi! My, nasze dzieci i nasi rodzice, dziadkowie. Bezpieczny dom to zdrowy dom. Aby taki był trzeba o niego dbać.
Pamiętaj!
Bóle głowy, problemy z koncentracją, bóle mięśni, bezsenność, nawracające problemy z drogami oddechowymi – to wszystko mogą być skutki zbyt dużej wilgotności w domu. Zbyt duży poziom wilgoci to też świetne środowisko dla pleśni, która ma katastrofalne skutki dla naszego organizmu. I dla samego budynku również. Tyle problemów przez coś czego nie widać? To straszne, ale jest na to lekarstwo.
JAK ROZPOZNAĆ PROBLEM WILGOCI W DOMU?
Wilgoć atakuje po cichu. W pierwszych etapach jej nadmiaru, nie czuje się żadnych objawów. Te przychodzą z czasem, a tylko jej odpowiedni poziom pomaga. A kiedy wilgoć zaczyna nam szkodzić? Jakie są skutki tej nadmiernej wilgoci?
Zauważamy je dopiero wtedy, gdy jest jej naprawdę sporo i konieczna jest szybka wizyta specjalisty. Tu do akcji wkracza Hydroblokada. A co widzisz, gdy wilgoci jest za dużo? Nagle Twoim oczom ukazują się popękane ściany, plamy pokryte pleśnią, odstające tapety, a nawet odpadające kafelki! Nie tylko widzisz, ale i czujesz, bo pojawia się również charakterystyczny zapach, który do przyjemnych nie należy. Zjawiają się też kłopoty ze zdrowiem, które początkowo nie są identyfikowane z daną sytuacją. A nadmiar wilgoci jest jak cichy gryzoń, który podgryza Twoje zdrowie i budynek.
JAKIE SĄ PRZYCZYNY ZAWILGOCENIA BUDYNKU?
Wilgoć pojawia się w naszym domu razem z powietrzem. Niestety bywają też sytuacje przez które tej wilgoci jest zbyt dużo lub też pojawia się ona niepostrzeżenie. Do takich sytuacji dochodzi, gdy mamy nieszczelne instalacje, przecieki z rur, z rynien, czyli z problemów, z których najczęściej nie zdajemy sobie sprawy. Przyczyną kłopotów z wilgocią może być również nieprawidłowa wentylacja, niedawne zalanie lub po prostu życie codzienne. Jak? Mieszkańcy również mogą wytwarzać zbyt dużo wilgoci – choćby wilgotne pranie w domu.
USUŃ PRZYCZYNĘ A NIE SKUTEK!
Skutki wilgoci, w początkowej fazie, można samodzielnie usunąć. Przewietrzyć mieszkanie, zmyć ciemny nalot, przykleić z powrotem odchodzące tapety. Efekt jednak nie utrzyma się długo, a my tak naprawdę tylko zatuszujemy problem. Bardzo ważne jest poznanie przyczyny zawilgocenia. Trzeba sobie odpowiedzieć czy problem leży po stronie konstrukcji budynku czy może coś się wydarzyło, co wpłynęło na podwyższenie poziomu wilgoci. Np. podtopienie okolicy?
W JAKI SPOSÓB USUNĄĆ WILGOĆ?
Usunięcie wilgoci nie zawsze jest proste i skuteczne. Powinno się to raczej zlecać fachowcom, aby wykonywane zostało należycie. Warto zacząć od wyeliminowania podciągania kapilarnego wód gruntowych. W kolejnym etapie dobrze jest usunąć nieszczelne pokrycia dachowe, naprawić instalacje, rynny, przejrzeć poddasze. Dopiero po zlikwidowaniu przyczyn można zabrać się za usuwanie objawów, czyli pleśni, grzybów. Dokonać tego można zeskrobując pleśń z kawałkiem tynku, stosując odpowiednie preparaty. To pozwoli zwiększyć komfort, ale i bezpieczeństwo przebywania w takim pomieszczeniu.
WAŻNE WSKAZÓWKI NA PRZYSZŁOŚĆ!
Specjaliści z Hydroblokady nie pozostawią Was bez pomocy. Po przeprowadzonej usłudze otrzymacie jeszcze szereg wskazówek, dzięki którym problem wilgoci nie wróci.
Zapewniamy fachową pomoc, a na wszystkie nasze usługi dajemy gwarancję. Jeśli czujesz, że Twój dom jednak potrzebuje osuszania, daj nam znać. Zapraszamy do kontaktu, czekamy na pytania. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi usługami jak np. ozonowanie samochodu.