Jak zapobiegać nadmiernej wilgotności w domu?

Nadmierna wilgotność w domu to poważny problem, któremu najlepiej, w miarę możliwości, zapobiegać. Niestety, najczęściej ignorujemy tą sprawę i zauważamy kłopoty dopiero wtedy, gdy na ścianach zacznie się pojawiać pleśń. Jak w takim razie uniknąć dużej wilgoci w domu?

 

Jak zapobiegać nadmiernej wilgotności w domu? – właściwa budowa

 

Duża wilgoć to kłopot, który najczęściej utożsamiamy ze starymi budynkami. Jak się jednak okazuje, ten sam problem może dotyczyć świeżo wybudowanych domów – wystarczy niewłaściwie wykonany dach czy izolacja.

Zalecamy więc, by zrezygnować z usług firm, które m.in.:

  • mają złą opinię, popełniają znaczne błędy podczas pracy,
  • obsługują kilku klientów jednocześnie, zatrudniając małą ilość pracowników,
  • starają się bardzo szybko skończyć zlecenie, nie mając do tego właściwych środków (np. ilość pracowników jest zbyt mała, by właściwie wykonać zlecenie w takim czasie),
  • realizują zlecenia “po łebkach”, są niedokładni.

Jak zapobiegać nadmiernej wilgotności w domu? – sprawna wentylacja

 

Wentylacja to kwestia, którą często lekceważymy, mówiąc, że to “tylko” wentylacja. Odpowiednio zaprojektowany system umożliwi jednak właściwą wymianę powietrza, usuwając nadmiar wilgoci.

Wentylację dzielimy na:

  • grawitacyjną – samoistna wymiana powietrza, zależna od warunków atmosferycznych (np. nawiewniki ścienne, otwory w drzwiach łazienkowych); najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce,
  • mechaniczną – wymiana powietrza poprzez podłączone do prądu wentylatory, których praca może być regulowana w zależności od aktualnych potrzeb.

 

Jak zapobiegać nadmiernej wilgotności w domu? – wietrzenie

 

Niezbędne będzie także regularne wietrzenie pomieszczeń – w szczególności jeśli mamy w domu wentylację grawitacyjną, a temperatura na dworze przekracza kilkanaście °C. Zamknięte, szczelne mieszkanie to idealny sposób na nadmierną wilgoć (para wodna jest wytwarzana m.in. podczas kąpieli, gotowania czy oddychania), a to z kolei prosta droga do pleśni na ścianach.

 

Jak zapobiegać nadmiernej wilgotności w domu? – naprawa usterek

 

Ostatnim punktem w naszym zestawieniu jest naprawa wszelkiego rodzaju usterek, które są związane z nieprawidłowym obiegiem wody. Zaliczymy więc do tego m.in. uszkodzone rynny, dach czy instalacja wodno-kanalizacyjna. Jeśli wykryjemy problem, powinniśmy jak najszybciej go naprawić, aby uniknąć zawilgocenia ścian czy posadzki.

Do przyczyn nadmiernej wilgotności w domu możemy również zaliczyć brak ocieplenia ścian oraz błędy w montażu okien – ich złe osadzenie, brak izolacji termicznej wokół okien lub nieprawidłowe zamontowanie parapetów.

Jak widać, na zbieranie się nadmiaru wilgoci wpływ może mieć wiele czynników – od nieprawidłowo wykonanej izolacji po brak należytej wentylacji pomieszczeń. Odpowiednio dbając o dom powinniśmy jednak uniknąć tych problemów i cieszyć się zdrowym, bezpiecznym miejscem do mieszkania przez wiele lat.

top
CzechGerman