Wilgoć technologiczna – co to?

Wilgoć technologiczna to stosunkowo nowy problem. Czym w takim razie jest? Czy jest to coś, czym powinniśmy się w szczególności martwić? Sprawdźmy.

Zacznijmy od tego skąd bierze się wilgoć technologiczna, zwana również wilgocią budowlaną. Od pewnego czasu techniki budowlane znacznie się rozwinęły, dzięki czemu możliwe jest stawianie budynków w jeszcze krótszym czasie niż dotychczas. Techniki te, a w szczególności prace wykończeniowe (np. tynkowanie, wylewki, gładziowanie ścian), wykorzystują jednak ogromne ilości wody.

Najprościej mówiąc, wilgoć technologiczna jest znacznym nadmiarem wilgoci w budynkach, spowodowanym pracami budowlanymi i wykończeniowymi. Problem ten będzie także dotyczyć starszych budynków, w których przeprowadzono gruntowny remont.

W takiej sytuacji zaleca się, aby przed przystąpieniem do kontynuowania prac, dokładnie wysuszyć ściany i posadzki. W innym przypadku za jakiś czas w budynku może pojawić się pleśń i grzyby. Co niezwykle ważne, polski klimat uniemożliwia szybkie i samoistne wyschnięcie ścian. Jeśli ekipa remontowa chce natychmiast kontynuować prace, powinien to być dla nas sygnał ostrzegawczy.

Większość firm budowlanych do osuszania stosuje nagrzewnice, jednak jest to nieskuteczne rozwiązanie. Nagrzewnice tworzą pozory osuszania – jedynie nagrzewają pomieszczenie, przez co woda wchłania się głębiej w ściany i posadzki. Po wychłodzeniu pomieszczenia, woda jednak powraca do wierzchnich warstw, skraplając się na nich. To z kolei może prowadzić również do powstania szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni.

Najskuteczniejszym sposobem na wilgoć technologiczną są profesjonalne osuszacze kondensacyjne. Niestety, większość ekip budowlanych nie korzysta z nich w trakcie pracy – ba, proces osuszania często jest dodatkowo płatną usługą. Warto jednak zainwestować w usługę osuszania – jest to bezinwazyjna metoda, która “wyciąga” nadmiar wody z materiałów budowlanych (skrapla się do specjalnego zbiornika w urządzeniu).

Osuszenie ścian i posadzek to jednak nie jedyne zalety tej metody:

  • osuszanie kondensacyjne jest szybkim procesem, dzięki czemu znacznie skrócone są zbędne przestoje w pracach,
  • w trakcie osuszania można nadal wykonywać prace wykończeniowe,
  • zapobiega ona powstawaniu grzybów i pleśni wskutek nadmiernej wilgotności,
  • pozwala na oszczędności – do ogrzania “suchego” budynku jest potrzebna mniejsza ilość energii niż w przypadku budynku z nadmiarem wilgoci.

Masz problem z wilgocią technologiczną? Skontaktuj się z nami w sprawie osuszania: 500 600 044.

top
CzechGerman