Syndrom chorych budynków, czyli gdy budynek wpływa źle na zdrowie

Syndrom chorych budynków, zwany także SBS (ang. sick building syndrome), polega na tym, iż osoby przebywające w danym budynku odczuwają określone dolegliwości zdrowotne. Dolegliwości te ustępują natomiast po jego opuszczeniu, przywracając dobre samopoczucie. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tym syndromie?

Syndrom chorych budynków – przyczyny

Wyróżniamy kilka podstawowych przyczyn SBS:

  • niewłaściwa wentylacja i ograniczony dopływ świeżego powietrza,
  • zanieczyszczenia biologiczne (np. grzyby, pleśnie, pyłki, bakterie, wirusy),
  • zanieczyszczenia wewnątrz budynku (np. środki chemiczne, farby, meble, urządzenia domowe),
  • zanieczyszczenia z zewnątrz budynku, przedostające się do niego z powietrzem z zewnątrz (np. spaliny, dym, odpowietrzenia kanałów wentylacyjnych lub kanalizacyjnych).

Co ciekawe, syndrom chorych budynków nie dotyczy wyłącznie starych konstrukcji. Według danych WHO z lat 80., problem SBS dotyczył aż 30% nowych i remontowanych budynków. Wynika to m.in. z ich bardzo dużej szczelności, która uniemożliwia właściwy przepływ powietrza, a w efekcie może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Syndrom chorych budynków – objawy

Jednym ze sposobów na rozpoznanie SBS jest dokładne przyjrzenie się objawom. Do symptomów można zaliczyć m.in. bóle głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją, przesuszenie skóry, podrażnienie błon śluzowych nosa oraz gardła czy suchy kaszel. W niektórych przypadkach mogą nawet występować zawroty głowy, problemy z oddychaniem, mdłości i omdlenia.

Syndrom może wpływać nie tylko na pogorszenie samopoczucia i odczuwanie dolegliwości zdrowotnych. Jeśli dotyczy on miejsca, w którym wykonujemy pracę, może także zmniejszać produktywność pracowników i ich zdolność do efektywnej pracy, a także być przyczyną większej ilości zwolnień lekarskich.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, cechą charakterystyczną syndromu chorych budynków jest ustąpienie wszelkich dolegliwości po jego opuszczeniu. Jeśli po wyjściu z domu lub biura zaczynamy czuć się znacznie lepiej, prawdopodobnie mamy do czynienia z SBS.

Syndrom chorych budynków – co zrobić?

Po pierwsze, powinniśmy zająć się poprawą wentylacji (zapewnić właściwy przepływ powietrza i drożność), a także sprawdzić budynku pod kątem pleśni i grzybów. Jeśli jakiekolwiek miejsce będzie zalane lub zagrzybione, konieczna jest natychmiastowa reakcja i interwencja profesjonalnej firmy.

Warto również regularnie czyścić pomieszczenia i wentylację z kurzu i zanieczyszczeń. Badania NASA wykazały także, że gatunki roślin domowych, które wymagają małej ilości światła, poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach. Zalecamy więc zakup np. draceny odwróconej, sansewerii gwinejskiej czy bluszczu pospolitego.

top
CzechGerman