Sposoby na pozbycie się wilgoci z mieszkania

Nadmierna wilgoć w mieszkaniu może prowadzić do powstania grzybów i pleśni, które są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Co jednak możemy zrobić, by zmniejszyć wilgotność? Jak poradzić sobie z nią domowymi sposobami?

Sposoby na wilgoć – drożna wentylacja

Najlepiej, by kratki wentylacyjne znajdowały się we wszystkich pomieszczeniach, które:

  • mają podwyższoną wilgotność (kuchnia, łazienka, toaleta, suszarnia),
  • nie mają okien.

To jednak nie wszystko. Kratki wentylacyjne muszą być odpowiednio drożne – powinny doprowadzać do wymiany powietrza wewnętrznego i zewnętrznego.

Ile powietrza powinno się więc „wymienić”? Podaje się, że idealna ilość na godzinę powinna być równa kubaturze całego mieszkania. Innym przelicznikiem jest także 30m³ na każdą mieszkającą w domu osobę.

Sposoby na wilgoć – naprawa zaciekających elementów

Sprawdź czy zwiększona wilgotność w domu nie wynika z uszkodzeń rury instalacji wodno-kanalizacyjnej, rynny czy dachu. Najczęściej po pewnym czasie na ścianach pojawiają się charakterystyczne mokre plamy czy zacieki. Poza wysuszeniem ścian, konieczna będzie także naprawa uszkodzonego elementu. Warto pamiętać również, że w przypadku braku prawidłowej hydroizolacji, mur może zaciągać wodę z ziemi.

Sposoby na wilgoć – odpowiednie warunki

Co mamy na myśli? Po pierwsze, regularnie wietrzmy mieszkanie. Po drugie, starajmy się utrzymywać temperaturę nie niższą niż 20°C. Pleśń o wiele szybciej pojawi się w chłodnym, niedogrzanym pokoju. Po trzecie, starajmy się dostarczać do pomieszczeń dużą ilość światła słonecznego. Grzyby bardzo go nie lubią, dlatego jeśli wykwity pojawiają się np. za meblami, w miarę możliwości powinniśmy je odsunąć i pozwolić im przyschnąć.

Sposoby na wilgoć – jak się pozbyć pleśni?

Co jednak zrobić, gdy w naszym mieszkaniu zadomowi się już grzyb? Możemy spróbować usunąć go w naturalny sposób. Za pomocą szczotki lub szorstkiej gąbki i wody z detergentem zmywamy wierzchnią warstwę grzyba. Kolejnym krokiem jest jednak… skucie tynku. Skuteczne pozbycie się pleśni jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy usuniemy grzybnię. Jeśli tego nie zrobimy, będzie ona regularnie wracać.

Jak więc widzicie, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wilgoci jest… zapobieganie jej nadmiarowi. Regularnie wietrzmy mieszkanie, naprawiajmy uszkodzone elementy. Jeśli jednak na Twoich ścianach pojawiła się pleśń, skontaktuj się z nami – na pewno pomożemy.

top
CzechGerman