Podpiwniczenie bez wentylacji – czym grozi?

Na domy z podpiwniczeniem decydujemy się coraz rzadziej, można powiedzieć, że tego typu budynki „wychodzą obecnie z mody”.

Z drugiej jednak strony, jeśli już wybierzemy dom z podpiwniczeniem, to bardzo często okazuje się, że pomysłów na jego zagospodarowanie mamy o wiele więcej, niż standardowa kotłownia, przechowalnia warzyw, słoików, czy też innych przedmiotów, na które nie ma miejsca w domu.

Piwnica coraz częściej służy nam za siłownię, pracownię, saunę a nawet łazienkę. W związku z tym spędzamy w niej zdecydowanie dużo więcej czasu, niż kilka lat temu. Dlatego też na wentylację podpiwniczenia musimy zwrócić szczególną uwagę.

Skąd biorą się problemy z wentylacją w domu?

Budujemy coraz więcej i lepiej, znamy najnowsze technologie, wysokiej jakości produkty – dlaczego problem z wentylacją nadal istnieje i jest powszechny?

Bardzo duży nacisk kładziemy na dążenie do maksymalnego obniżenia zapotrzebowania energetycznego budynku. Ma być oszczędnie, ekologicznie i ciepło. Dlatego uszczelniamy okna, ściany, drzwi, zatykamy kratki. A to najprostsza droga do tragedii!

Daleko szukać nie musimy. Co roku – zimą – na skutek nieprawidłowej wentylacji ginie kilkadziesiąt osób. I to najczęściej podczas kąpieli. We własnym domu, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. A to nie jedyne skutki złego wentylowania pomieszczeń.

O koniecznym, prawidłowym przepływie powietrza w domu pisaliśmy już wielokrotnie. Podawaliśmy korzyści płynące z prawidłowej wentylacji, opisywaliśmy zagrożenia wynikające z zaniedbań lub błędów konstrukcyjnych.

Konieczność przeprowadzenia prawidłowej wentylacji dotyczy również a może przede wszystkim podpiwniczenia, gdzie z brakiem wentylacji spotykamy się stosunkowo często.

Jaki rodzaj wentylacji jest najlepszy?

Najpopularniejszy jest system wentylacji grawitacyjnej. Dzięki różnicy ciśnień powietrze zostaje doprowadzone do domu. Zastosowane kratki wentylacyjne, kominy wyprowadzone ponad dach a także odpowiednio nieszczelne okna i drzwi gwarantują dobrą wentylację. W przypadku piwnicy z oknami, można powiedzieć, że to nam wystarczy.

W przypadku piwnicy bez okien mamy nieco utrudnioną sytuację. Dysponując dobrym projektem, również moglibyśmy się pokusić o wentylację grawitacyjną. Ale nie tylko. W tym wypadku możemy wybrać system mechaniczny, który będzie precyzyjnie kontrolował ilość powietrza dostarczanego do wnętrza oraz odprowadzanego z wnętrza.

Czym grozi brak wentylacji?
– powstawaniem grzybów i pleśni, które pojawiają się na skutek nie wymienianego, zastałego, domowego powietrza;
– zaparowaniem szyb;
– skroploną parą wodną na chłodnych powierzchniach ścian;
– pęcznieniem drewnianych podłóg i mebli;
– zwiększeniem ilości dwutlenku węgla, co powoduje obniżenie komfortu klimatycznego pomieszczeń;
– nadmiarem szkodliwych substancji w powietrzu, takich jak zanieczyszczenia pyłowe, chemiczne i biologiczne;
– pojawieniem się brzydkiego zapachu, tzw. „stęchlizny’;
– uszkodzeniami konstrukcyjnymi budynku;
– problemami zdrowotnymi – zmęczeniem, zawrotami głowy, podrażnieniem gardła, atakami duszności, reakcjami skórnymi, omdleniami.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z pomiaru.
– pomiar pokazuje całkowity brak przepływu powietrza w części podpiwniczenia budynku,
co uniemożliwia prawidłowe jego osychanie;
– Zdjęcie z pomiaru zawilgocenia powietrza oraz temperatury w podpiwniczeniu bez wentylacji.

Prawidłowa cyrkulacja powietrza jest niezbędna do prawidłowego schnięcia po wykonaniu izolacji.

top
CzechGerman