Osuszanie ścian po zalaniu

Osuszanie ścian po zalaniu

Jednymi z najczęściej występujących powodów zalania ścian budynku, są głównie awarie sieci wodno-kanalizacyjnych, nieszczelności wynikające ze złej hydroizolacji dachu, zalania przez sąsiadów, niedrożności rynien. Mokre ściany nie prezentują się atrakcyjnie i niestety mogą stanowić początek do rozwoju pleśni i grzybów. Ściany po zalaniu należy więc jak najszybciej osuszyć, aby zminimalizować mogące wystąpić później szkody.

Zalanie ścian latem

Gdy sąsiadowi przydarzyło się zalać nasze mieszkanie bądź w wyniku awarii wodociągowej czy kanalizacyjnej nastąpiło zalanie ścian, trzeba jak najszybciej osuszyć mury. Jeśli zalanie miało miejsce latem, gdy na dworze jest naprawdę ciepło i sucho, wówczas należy jak najszybciej otworzyć drzwi i okna na oścież. Jeśli natomiast zalanie ścian przydarzyło się w domu, wówczas warto uruchomić ogrzewanie, które wspomoże osuszenie ścian.

Co w przypadku, gdy na zewnątrz dominują niskie temperatury, jest zimno? Wówczas za suszenie ścian po zalaniu warto wziąć się z rozwagą – pozostawienie ich, aby wyschły naturalnie, może trwać nawet kilka miesięcy. Samo zaś ogrzewanie pomieszczeń, w przypadku zalania ścian, może i przyspieszy ich osuszenie, jednakże efekty tego nie będą współmierne do kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w późniejszym okresie.

Jak więc najlepiej przeprowadzić osuszenie ścian po zalaniu?

Przede wszystkim, tu warto zastosować specjalne urządzenia, zwane osuszaczami. Można je kupić, a można także wynająć w naszej firmie Hydroblokada. Jeśli zalanie miało miejsce poza sezonem letnim, jesienią bądź zimą, wówczas należy się pospieszyć. Nasiąknięte wodą ściany nie nadają się do malowania, naprawy tynków, czy nawet mogą stanowić problem podczas układania podłóg. Ponadto, ściany po zalaniu sprawiają, że budynek traci swoje właściwości termoizolacyjne, co z kolei przekłada się na większe zużycie materiałów grzewczych. Tym samym, wzrastają koszty ogrzewania.

Osuszanie ścian po zalaniu

Do osuszania murów po zalaniu stosuje się osuszacze, które działają bardzo podobnie, jak inne urządzenia – lodówki. W przypadku niewielkiego zalania, można wynająć osuszacz i przeprowadzić suszenie ścian samemu. Osuszacze pochłaniają więc wilgoć ze ścian, by potem skroplić wodę do specjalnego zbiornika bądź (w zależności od osuszacza), wydmuchać powstałą parę wodną na zewnątrz, używając do tego pionu wentylacyjnego.

Jak wybrać odpowiedni osuszacz do ścian po zalaniu?

Podczas takiego wyboru, należy skupić uwagę głównie na moc urządzenia, którą dopasowuje się do: stopnia zalania, grubości, rodzaju ścian, pory roku, w jakiej miało miejsce zalanie oraz do wielkości pomieszczenia.

W trakcie wyboru tego odpowiedniego osuszacza, warto także skupić się na higrostacie – wiele urządzeń posiada wbudowany kontroler wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki niemu możemy monitorować poziom wilgotności powietrza – jeśli będzie on gwałtownie spadał, może przyczynić się do zniszczenia niektórych elementów w mieszkaniu/domu, zwłaszcza tych wykonanych z drewna, np. okien.

Ile kosztują urządzenia do osuszania ścian po zalaniu?

Profesjonalne urządzenia osuszające ściany po zalaniu to zwykle wydatek kilkuset złotych, pod warunkiem, że decydujemy się na wynajem. W przypadku zakupu na użytek własny, wówczas należy się liczyć z wydatkiem minimum kilka tysięcy złotych. Jeśli więc zalanie mieszkania czy domu jest jednorazową sytuacją, wówczas lepiej pokusić się o wynajem osuszacza.

W przypadku natomiast, jeśli zalanie było naprawdę spore i możemy spodziewać się wielu strat, wówczas najlepiej jest zlecić osuszenie ścian fachowcom.

Jeśli zalanie miało miejsce nie z Twojej winy bądź był to przypadek losowy, można ubiegać się o zwrot kosztów od ubezpieczyciela.

Odszkodowanie za zalane mieszkanie

Zalanie mieszkania to jedna z najczęściej występujących szkód, o jaką mogą starać się właściciele mający ubezpieczony dom/mieszkanie. Bardzo często dochodzi do zalań mieszkania w wyniku urządzeń, które nie są przecież niezawodne. Mianowicie, pralki, wirówki czy zmywarki, potrafią również spłatać figla. Nie dość, że nasze mieszkanie jest całe zalane, to jeszcze woda przecieka do sąsiada. Podobnie jak u nas, jak i u niego, należy szybko zareagować i odnowić uszkodzone struktury tynku, a także je osuszyć.

W celu osuszenia budynku / ścian po zalaniu, zapraszamy do kontaktowania się z naszą firmą Hydroblokada!

 

Tagi

top
CzechGerman