Osuszanie nieinwazyjne

Istnieje wiele dostępnych na rynku metod osuszania. Podzielić je możemy na metody inwazyjne i nieinwazyjne. W tym artykule skupimy się na metodach nieinwazyjnych, by w kolejnym przedstawić drugi typ metod.

Pierwsza z metod, to nagrzewanie.
Osuszanie przeprowadza się za pomocą nagrzewnic umieszczanych w zawilgoconym budynku. Jak to działa? Urządzenia ogrzewają powietrze do temperatury kilkudziesięciu stopni, dzięki czemu wilgoć odparowuje z warstw powierzchniowych muru aż do uzyskania równowagi wilgotności. Musimy jednak pamiętać, że ta metoda nie jest uniwersalna i nie zawsze jest skuteczna. Niezbędna jest również odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Jeśli warunek ten nie będzie spełniony, otrzymamy tylko efekty powierzchniowe.

Druga metoda, to osuszanie adsorpcyjne.
Osuszanie to polega na odebraniu wody z zawilgoconych materiałów poprzez uzyskane suche powietrze. Stosujemy w tym celu specjalne urządzenie ze środkiem absorbującym wodę. Przez urządzenie przepuszczane jest wilgotne powietrze z pomieszczenia, które w kolejnym etapie jest podgrzewane, by potem – już jako suche – powrócić do pomieszczenia. W pomieszczeniu po raz kolejny jest nasycane parą wodną. Zebrana w ten sposób wilgoć odprowadzana jest na zewnątrz. Cały proces powtarzany jest aż o osuszenia murów.

Trzecia metoda, to kondesacja.
Osuszanie kondensacyjne przegród, to metoda polegająca na osuszaniu powietrza w pomieszczeniach poprzez skroplenie zawartej w nim pary wodnej. W ten sposób obniża się wilgotność względna powietrza a wilgotność w murze odparowuje. W kolejnym etapie powietrze zasysane jest przez wentylator i przesyłane na oziębiający parownik. Tam następuje kondensacja pary wodnej.

Jak więc widzimy, metod jest bardzo wiele. My ze swojej strony zawsze proponujemy naszym klientom metody dopasowane do ich sytuacji, do stopnia zawilgocenia. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt, udzielimy szczegółowych informacji na każdy temat. Można się również z nami skontaktować osobiście lub mailowo.

top
CzechGerman