Oczyszczacz powietrza – dla kogo?

Od jakiegoś czasu na rynku możemy znaleźć oczyszczacze powietrza. Czym jednak są – kolejnym domowym gadżetem czy przydatnym akcesorium? Kto powinien ich używać? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Oczyszczacz powietrza – dla kogo?

Oczyszczacze powietrza powstały z myślą o alergikach. Według statystyk, objawy uczuleniowe ma nawet 40% Polaków. Urządzenia te służą one do użytku w pomieszczeniach i za pomocą filtrów (np. HEPA czy węglowych) oczyszczają powietrze z alergenów. Możemy zaliczyć do nich m.in. pyłki, roztocza, kurz czy sierść zwierząt.

Warto pamiętać, że długotrwała ekspozycja na alergen może wywoływać np. choroby układu oddechowego. Alergicy mogą także chorować na astmę – przede wszystkim wtedy, gdy bagatelizujemy objawy uczulenia. Musimy również wiedzieć, że alergie możemy nabywać w trakcie życia. To, że dzisiaj jakiś czynnik nie wywołuje u nas uciążliwych objawów wcale nie oznacza, że nie będzie tak za jakiś czas.

Wydaje się więc, że oczyszczacz to obowiązkowe wyposażenie w domu każdego alergika.

Oczyszczacz powietrza – co musisz wiedzieć?

Musimy jednak wspomnieć o kilku ważnych aspektach. Po pierwsze, każde z tych urządzeń obsługuje określoną powierzchnię. Oznacza to, że aby oczyścić powietrze w całym domu, konieczny byłby zakup produktu do każdego pokoju. Warto także pamiętać, że powierzchnia pomieszczenia nie jest dobrym wyznacznikiem wydajności. Jeden pokój może przecież znajdować się na poddaszu, a inny mieć 2,5 m wysokości. O wiele ważniejszym parametrem będzie więc ilość oczyszczonego powietrza na godzinę.

Po drugie, większość modeli wymaga regularnego zakupu akcesoriów (np. filtrów, odkamieniaczy, które są konieczne do utrzymania gwarancji) czy serwisowania, co wiąże się z kolejnymi, często dużymi wydatkami. Za największy minus oczyszczaczy uważa się jednak hałas. Praca urządzenia wiąże się z ciągłym emitowaniem dźwięku, który po pewnym czasie może stać się zwyczajnie nieznośny i bardzo uciążliwy.

Oczyszczacz powietrza – alternatywa

W tej sytuacji warto rozważyć ozonowanie domu. Proces ten pozwala na oczyszczenie powietrza w każdym zakamarku mieszkania. Alergeny, bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy są zabijane w trakcie ozonowania – oznacza to, że lokal jest bezpieczny już po krótkim czasie. Wystarczy jedynie przewietrzyć pomieszczenia, by pozbyć się resztek ozonu. Co więcej, gaz nie wywołuje reakcji alergicznych.

Jak widać, zamiast zakupu oczyszczacza powietrza warto więc rozważyć ozonowanie. Proces ten zawsze jest przeprowadzany w bezpieczny dla mieszkańców sposób, a metoda daje zdecydowanie lepsze efekty niż urządzenia do domowej filtracji.

top
CzechGerman