Na czym polega osuszanie absorpcyjne?

Taki rodzaj osuszania polega na tak zwanym “odebraniu” wody ze ścian, które zostały zaatakowane przez wilgoć. Wykorzystuje się do tego otaczające je suche powietrze. Cały proces możliwy jest dzięki dyfuzji pary wodnej, która zachodzi wewnątrz ścian oraz parowaniu. Metoda ta w dużej mierze przypomina metodę kondensacyjną.

W jaki sposób uzyskuje się suche powietrze?
Osiągnięcie takiego efektu możliwe jest dzięki urządzeniom, które wykorzystując specjalne środki (m.in. żel silikonowy, czy krzemionkowy) – absorbują nadmiar wody.

Do czego dokładnie wykorzystywany jest osuszacz?
Osuszacz to urządzenie, dzięki któremu powietrze zawierające wilgoć (w tym także parę wodną) może zostać dokładnie oddzielone i wypuszczone ponownie do pomieszczenia. W tym procesie powietrze zostaje podgrzane, dzięki czemu w ciągu całego, powtarzalnego procesu – ściany zostają dokładnie osuszone.

Co dzieje się z zebraną w osuszaczu wodą?
Woda zostaje odprowadzona poza budynek tak, aby nie dostała się ponownie do pomieszczenia. Ważne jest również to, aby wierzchnia warstwa murów także nie została nasycona parą wodną.

Kiedy metoda absorpcyjna daje najlepsze efekty?
Metoda ta jest najskuteczniejsza w warunkach, w których względna wilgotność powietrza spadnie poniżej 30%. Dlatego bardzo istotny jest fakt, aby dopilnować szczelności osuszanego pomieszczenia, poprzez domknięcie wszystkich okien i drzwi. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju metody, granica wilgoci przesuwa się w głąb ściany, przez co proces oddawania wilgoci przebiega wolniej.

top
CzechGerman