Kwiaty do łazienki, pomocne w walce z wilgocią

Czy warto hodować kwiaty w łazience? Tak, i to nie tylko z racji pięknego wyglądu, ale zdolności pochłaniania wilgoci.

Wilgoć w łazience

Łazienka to jedno z miejsc w naszym domu, w którym gromadzi się najwięcej wilgoci. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, jest to miejsce naszej toalety, więc wykorzystujemy w nim sporo wody. Po drugie, pomieszczenie te przeważnie jest niezbyt duże i często zamykane. Skutkuje to wysokim procentowym nagromadzeniem się wilgoci. Po trzecie, wyższa temperatura w łazience sprawia, że spora część wilgoci, zamiast skraplać się na zimnych powierzchniach, stale unosi się w powietrzu.
Wszystko to powoduje, że po kąpieli, z naszej domowej łazienki tworzy się mała sauna, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni i grzybów.

Walka z wilgocią w łazience

Teoretycznie po każdej kąpieli czy prysznicu powinniśmy otworzyć okno i włączyć wentylatory. W praktyce zaś często o tym zapominamy. Jeśli nie zapobiegamy nadmiernej wilgotności, przychodzi nam walczyć z jej skutkami – grzybem i pleśnią na ścianach. Używamy więc do tego środków opartych na chlorze, ozonie czy ostrych szczotek. Na szczęście istnieją też naturalne sposoby zmniejszenia poziomu wilgoci w łazience, które dodatkowo upiększą to miejsce.

Rośliny, a walka z wilgocią w łazience

Wydawać by się mogło, że rośliny w domu zwiększają poziom wilgoci. W dużej mierze jest to prawda. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy podlewamy je niewłaściwie. Niemniej jednak istnieje wiele gatunków kwiatów i roślin doniczkowych, które nie tylko dobrze czują się w wilgotnym środowisku, ale też pobierają wilgoć z powietrza i zatrzymują ją w liściach, kwiatach lub wykorzystują do wzrostu.

Do najciekawszych tego typu roślin zaliczyć możemy popularną w naszych lasach paproć. Ta niepozorna bylina, znana z naszych lasów, ma doskonałe właściwości regulacji wilgoci, potrafi zaabsorbować duże ilości wody z powietrza. Ponadto, dzięki temu, iż jej naturalnym środowiskiem są nasze lasy, radzi sobie w miejscach zacienionych. Nadaje się więc doskonale do łazienek, do których dociera mniej promieni słonecznych.

Bluszcz, to pnącze, które jest znane z parków czy wspomnianych lasów. Pięknie prezentuje się, gdy jego pędy zwisają z donicy umiejscowionej w najwyższym punkcie pomieszczenia. To pozwala nam nie tylko ciekawie upiększyć łazienkę, ale też umieścić roślinę wysoko, np. na parapecie okna, gdzie zbiera się wilgoć.

Skrzydłokwiat należy do najpiękniejszych domowych roślin ozdobnych. Jego duże, delikatne i białe kwiaty doskonale współgrają z bielą ceramiki łazienki, a mocna, silna zieleń przełamuje monotonie, koi i uspokaja. Roślina ta, by pięknie rosnąć i kwitnąć, potrzebuje dużego poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Skrzydłokwiat pobiera bowiem wodę nie tylko korzeniami, ale też całą swoją powierzchnią, przyczyniając się do zmniejszenia ilości wilgoci w powietrzu.

Tagi

top
CzechGerman