Hydroizolacja – co to jest?

Hydroizolacja to inaczej izolacja przeciwwilgociowa lub izolacja wodochronna. Jej celem jest zabezpieczenie obiektu, podłoża przed destrukcyjnym działaniem wody. Stosowana jest wszędzie tam, gdzie budynek jest narażony na długotrwałe oddziaływanie wilgoci lub wód gruntowych.

Hydroizolację wykorzystujemy przy:
– fundamentach;
– w łazienkach;
– na balkonach i tarasach.

Hydroizolacja fundamentów – jak to zrobić dobrze?

Dobrze wykonane hydroizolacje fundamentów mają ogromne znaczenie dla kondycji całego budynku. Wstrzymują obciążenia wilgocią oraz wodą gruntową. Chronią przed zawilgoceniem, rozwojem mikroorganizmów, korozją biologiczną.

Z jakimi obciążeniami wilgocią i wodą mamy do czynienia:
– obciążenie wilgocią gruntową – stosunkowo niewielkie, dotyczy naturalnie występującej wilgoci w gruncie;
– obciążenie nie spiętrzającą się wodą infiltracyjną – w tym wypadku stosujemy powłokę o mniejszej grubości;
– obciążenie spiętrzającą się wodą infiltracyjną – silnie działa na izolację;
– obciążenie wodą gruntową pod ciśnieniem.

Dobór izolacji odbywa się w sposób indywidualny, po rozpatrzeniu wszystkich czynników.

Dobra hydroizolacja – czyli jaka?
– wysoce elastyczna;
– przyczepna;
– krótko schnąca;
– z zastosowaniem produktów uniwersalnych.

Jak wykonać odpowiednią hydroizolację?
Zadzwoń do nas i umów się na spotkanie! Odbierz darmową wycenę!

Hydroizolacja łazienki – dlaczego warto?

Strefy znajdujące się wokół wanny, brodzika prysznicowego czy umywalki są niemalże stale narażone na wzmożone działanie wody. Na pierwszy rzut oka mogłoby nam się jednak wydawać, że płytki są szczelne i skutecznie ochronią podłoże przed działaniem wody. Tymczasem nawet mikroskopijne nieszczelności mogą ułatwiać przenikanie wody i w konsekwencji powodować grzyba na ścianach. Co więcej, dobrze wykonana hydroizolacja obniży skutki ewentualnego zalania.

W łazienkach znajdują się strefy mokre, czyli tam, gdzie mamy źródła wody oraz wilgotne, czyli wszystkie pozostałe miejsca. Wszystkie przestrzenie mokre wymagają zabezpieczenia ich szczelną izolacją.

– na całej podłodze stosujemy izolację przeciwwilgociową;
– na ścianach stosujemy hydroizolację do odpowiedniej wysokości (od 10cm w całej łazience, do 50cm przy umywalce i 200cm przy wannie);
– szczególną uwagę należy zwrócić na natryski bez brodzików;
– hydroizolację można również wykonać wówczas, gdy planowane jest ogrzewanie podłogowe.

Zabezpieczenie balkonu i tarasu przed wodą

Balkony i tarasy, z racji swojej budowy i umiejscowienia, są wyjątkowo narażone na działanie warunków zewnętrznych. Zalegająca woda, naprzemiennie zamarzająca i odmarzająca, powodująca pękanie płytek to tylko jeden z przykładów oddziaływania zmiennych warunków atmosferycznych.
Zmienne temperatury, wilgoć a także nieszczelności w podłożu powodują konieczność szczególnego dbania o hydroizolację. Dobrze wykonana ochrona przeciwwilgociowa stanowi również ochronę przed korozją płyty konstrukcyjnej, przeciekami oraz rozwojem mikroorganizmów.

Jakie materiały wybrać?
W przypadku ochrony balkonów i tarasów najlepiej sprawdzą się elastyczne hydroizolacje na bazie mineralne. Zapewniają szczelność, odporność na mróz, starzenie się oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Odpowiednio wykonana hydroizolacja zapewnia odpowiednią ochronę fundamentów, podłóg i ścian przed wodą na lata. Gwarantuje bezpieczeństwo, komfort użytkowania i przebywania w pomieszczeniach.

Jeśli masz pytania dotyczące hydroizolacji – zadzwoń do nas!

 

top
CzechGerman