Jak grzyb i pleśń wpływają na zdrowie?

Często ignorujemy kwestie związane z odpowiednią wentylacją mieszkania. Zapominamy jednak, że brak właściwej wentylacji prowadzi do dużej wilgotności w domu, a to z kolei idealne warunki do rozwoju pleśni. Jak wiemy, grzyb na ścianach ma negatywny wpływ na zdrowie domowników. Czy zdajemy sobie sprawę co dokładnie nam grozi?

 

Grzyb i pleśń – przyczyny

 

Jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn rozwoju grzybów i pleśni w mieszkaniu jest brak odpowiedniej wentylacji. Warto wspomnieć jednak jeszcze o kilku bardzo ważnych kwestiach. Narośle tego typu potrafią żywić się substancjami, które są niejadalne dla innych organizmów. Oznacza to więc, że zarodniki grzybów mogą pojawić się w praktycznie każdym domu – na ścianie, drzwiach, wykładzinie czy plastikowej ramie okna.

Co więcej, pleśń to przebiegły intruz. Dobre warunki do rozwoju stworzymy jej również wtedy, jeśli w trakcie zimy wentylacja będzie zbyt duża. O tej porze roku w powietrzu często jest dużo wilgoci, więc długie wietrzenie domu doprowadzi do ochłodzenia i zawilgocenia ścian, w efekcie stając się idealnym podłożem dla grzybów. Pleśń świetnie “czuje” się także w temperaturze powyżej 20°C, dlatego nie powinniśmy przegrzewać pomieszczeń.

 

Grzyb i pleśń – wpływ na zdrowie

 

Zacznijmy od wyjaśnienia jednej kwestii. Bezpośredni kontakt z pleśnią nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale nie jest to dobra wiadomość. Grzyby wydzielają mitotoksyny, czyli niebezpieczne substancje, które są wchłaniane do organizmu przez układ oddechowy. Jeśli pleśń pojawi się w mieszkaniu, jesteśmy przez cały czas narażeni
na jej negatywne działanie.

O jakim działaniu mówimy? Od mało uporczywych objawów po poważne problemy zdrowotne. Grzyb może wywoływać podrażnienia układu oddechowego, wysypkę, katar, kaszel, problemy z koncentracją czy bóle głowy. Udowodniono także, że zarodniki pleśni odpowiadają za takie schorzenia jak zapalenia stawów i kręgosłupa, astma oraz depresja. Grzyb może powodować również problemy z płodnością (u obu płci!) i zaburzenia w rozwoju płodu.

Regularne wdychanie mitotoksyn (wskutek obecności pleśni w domu) może także prowadzić do:

  • zaburzeń pracy układu hormonalnego,
  • zniszczenia odporności,
  • powstania nowotworów.

Niestety, powyższe to tylko część szkód jakie mogą wyrządzić zarodniki grzybów. Jeśli w naszym domu pojawiła się pleśń, powinniśmy jak najszybciej usunąć zarówno samą narośl, jak i jej przyczynę. Najlepiej od razu wybrać profesjonalną metodę, która pozwoli na skuteczne pozbycie się problemu – tak jak iniekcja krystaliczna czy osuszanie kondensacyjne.

top
CzechGerman